Miejsca Pamięci Powstania Warszawskiego 1944
w warszawskich kościołach


Gdy kilka lat temu ukończyłem w zasadzie kompletowanie Interaktywnej Mapy Pamięci doszedłem do wniosku, że są jeszcze miejsca upamiętniające Powstanie Warszawskie 1944 nie znajdujące się na tej mapie. Można je spotkać we wnętrzach i bezpośrednim otoczeniu warszawskich kościołów. Są tam tablice, rzeźby, obrazy a nawet witraże. Przez wiele lat po wojnie niektóre tablice ze względu na swoją treść mogły znaleźć miejsce tylko w bezpiecznym azylu kościołów.
W ten sposób zrodził się pomysł stworzenia Mapy Pamięci w warszawskich kościołach.

W czasie powstania kościoły warszawskie nie były wyłącznie miejscem kultu religijnego. W wielu z nich funkcjonowały powstańcze szpitale polowe, ich podziemia dawały schronienie tysiącom cywilnych mieszkańców Warszawy. Okupant nie oszczędzał kościołów. Były one bezlitośnie bombardowane, ostrzeliwane ogniem artyleryjskim, palone. Pod gruzami wielu z nich zginęło tysiące bezbronnych ofiar.
W murach wielu kościołów toczyły się ciężkie walki powstańców z Niemcami. Po kapitulacji powstania podzieliły one losy innych warszawskich budynków. Niektóre jeszcze wiele lat po wojnie czekały na odbudowę.

       


       

Przygotowania do uruchomienia drugiej Mapy Pamięci trwały wiele miesięcy. Brała w nich udział grupa wolontariuszy, zarówno członków SPPW 1944 jak i sympatyków.
Szczególne podziękowania należą się grupie młodzieży ze szkoły przy ul. Drewnianej 8, która z inspiracji swojej nauczycielki Ewy Furmańskiej, członka naszego stowarzyszenia, włożyła ogromny wkład w prace przygotowawcze. Uczniowie, podzieleni na zespoły, dokonali przeglądu ponad 160 kościołów w 18 warszawskich dzielnicach. Wśród nich wytypowano prawie 100 kościołów, w których znajdują się pamiątki poświęcone powstaniu. W tych kościołach została wykonana dokumentacja zdjęciowa. Stanowi ona materiał wyjściowy do Mapy.

Zapraszamy do lektury nowego projektu.
Jeśli ktoś z Czytelników posiada wiedzę, że w kościele nie wymienionym na Mapie znajdują się powstańcze pamiątki, prosimy o informację pod adres internetowy strony, najlepiej wzbogaconą o dokumentację zdjęciową.

Maciej Janaszek-Seydlitz



Copyright © 2016 . Wszelkie prawa zastrzeżone.