Dziewięć tygodni krwi i chwały
Powstanie Warszawskie 1944 dzień po dniu.




17 sierpnia 1944 - 17 dzień Powstania
czwartek

imieniny Jacka, Julianny
wsch. sł. 5.38; zach. sł. 20.14; śr. temp. powietrza 20°C
w dzień pogodnie, wieczorem pochmurno; stan wody w Wiśle 109 cm




          Po południu na Muranowie niemiecka piechota, pod osłoną czołgów, naciera od strony Dworca Gdańskiego i Fortu Traugutta na Zajezdnię Tramwajową.
          Od północy atakowany jest Muranów obsadzony przez oddziały zgrupowania "Leśnika" i batalionu "Czata 49".
          Ze wschodu atakowane są pozycje na Rybakach.
          Z zachodu Niemcy wyprowadzają uderzenie przez gruzy getta na pozycje "Brody 53".
          Z ogrodu Saskiego po południu wychodzą natarcia czołgów i piechoty na ul. Królewską oraz wylot Marszałkowskiej - natarcia te odparto.

          W godzinach wieczornych Niemcy atakują barykadę na ul. Leszno, wykorzystując jako osłonę grupę kobiet jako "żywych tarcz" . Atak odparto.

          Stare Miasto. Nieprzyjaciel prowadzi silny ostrzał Starego miasta burząc kamieniczki. Na Starówkę spadają setki ton bomb i pocisków. Płoną m. in: katedra św. Jana, najstarszy w Warszawie kościół Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście, Ratusz przy placu Teatralnym. W gruzy zamieniają się domy przy ul. Konwiktorskiej i Franciszkańskiej, przy Świętojerskiej i Długiej.
          Lotnictwo niemieckie bombarduje Rynek Starego Miasta oraz ulice Miodową, Kapucyńska, Hipoteczną.
          Ponawiane są wielokrotne ataki na barykady zamykające pl. Zamkowy, Podwale, Piwną i Miodową.
          Trwa silny ostrzał artyleryjski gmachu PWPW gdzie broni się mjr Mieczysław Chyżyński "Pełka". Nieprzyjaciel bezskutecznie szturmuje gmach Wytwórni.

          Śródmieście Południowe. Stałym terenem walk jest rejon ulic: Polna - Wspólna - Politechnika Warszawska. Niemcy rozpoznają pozycje powstańcze na terenie Politechniki.

          Wola. Niemcy prowadzą ostrzał z rejonu placu Starynkiewicza i Dworca Towarowego w kierunku pozycji powstańczych w Domu Kolejowym i w Dworcu Pocztowym. Powstańcy skutecznie odpierają ataki nieprzyjaciela.
          Niemcy podejmują kolejną próbę opanowania północnego Śródmieścia, nacierając z ulicy Towarowej i od północy, wzdłuż Żelaznej, Waliców, Ciepłej, Rynkowej i Granicznej. Atak odparto, choć utracono zabudowania koszar policji przy ul. Ciepłej i magazyny żywnościowe firmy "Pluton" przy ul. Grzybowskiej.

          Żoliborz. Odparto atak niemiecki z gmachu Instytutu Chemicznego w kierunku pl. Henkla, zadając nieprzyjacielowi dotkliwe straty.

          Mokotów. W nocy oddziały ppłk Stanisława Kamińskiego "Daniela" na rozkaz płk Antoniego Chruściela "Montera" opanowują część Sielc, Czerniakowa i Sadybę.

          Powstańcy zajmują na krótko fabrykę Bruhn-Werke przy ul. Belwederskiej.

          W Lasach Chojnowskich organizują się oddziały AK przybyłe na odsiecz Warszawie i przebijające się do Warszawy.








opracował: Maciej Janaszek-Seydlitz



Copyright © 2008 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.