Dziewięć tygodni krwi i chwały
Powstanie Warszawskie 1944 dzień po dniu.




25 sierpnia 1944 - 25 dzień Powstania
piątek

imieniny Ludwika, Józefa
wsch. sł. 5.51; zach. sł. 19.57; śr. temp. powietrza 17°C
słonecznie; stan wody w Wiśle 90 cm




          Zostaje odparty atak niemiecki na klasztor Kanoniczek przy pl. Teatralnym, zakłady "Fiata" na ul. Sapieżyńskiej. Częściowemu zburzeniu ulega Katedra.

          Po całodziennym boju z użyciem czołgów, moździerzy, granatników, miotaczy płomieni i min dopiero wieczorem udaje się Niemcom zepchnąć obrońców szpitala Jana Bożego do ostatnich ruin od strony ul. Sapieżyńskiej.

          Jednocześnie trwają ciężkie zmagania o PWPW. Niemcy zajmują szkołę przy ul. Rybaki.

          Dowództwo obrony Starówki przenosi się do kapitularza kościoła św. Jacka na ul. Freta.

          Do walki na Starym Mieście wchodzą kolejne posiłki niemieckie w sile 1.500 ludzi.

          Ok. godz. 10.00 pocisk z ciężkiego moździerza kolejowego trafia w budynek przy ul. Koźlej 7, gdzie stacjonuje dowództwo Zgrupowania AK "Radosław". Ciężko ranni zostają mjr Wacław Janaszek "Bolek" i ktp. Mieczysław Kurkowski "Sawa".

          Wobec braku możliwości dowodzenia w nocy z 25 na 26 sierpnia opuszcza Stare Miasto Komenda Główna AK, przechodząc kanałami do Śródmieścia i przenosząc się do gmachu PKO przy ulicy Świętokrzyskiej.

          W nocy z 24 na 25 sierpnia przez wyłomy w podziemiach żołnierze batalionu AK "Kiliński" zdobywają "Cafe Club" na rogu Al. Jerozolimskich i Nowego Światu. Ginie 18 Niemców, 14 dostaje się do niewoli. Cała parzysta strona Alej od Nowego Światu do Marszałkowskiej jest już w polskich rękach.





          Premier Churchill domaga się od USA wysłania samolotów nad Warszawę i lądowania na sowieckich lotniskach bez zgody sowieckich władz.








opracował: Maciej Janaszek-Seydlitz



Copyright © 2008 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.