Dziewięć tygodni krwi i chwały
Powstanie Warszawskie 1944 dzień po dniu.




8 września 1944 - 39 dzień Powstania
piątek

imieniny Marii, Serafiny
wsch. sł. 6.14; zach. sł. 19.24; śr. temp. powietrza 15°C
zachmurzenie duże; stan wody w Wiśle 59 cm




          Zgodnie z porozumieniem o zawieszeniu ognia, między godz. 12.00 a 14.00 opuszcza Warszawę około 6.000 osób, prawie wyłącznie kobiety z dziećmi.

          Trwa niemiecki atak na Śródmieście Północne.
          Po zakończeniu zawieszenia ognia Niemcy przypuszczają silny atak z kierunku Nowego Światu i Królewskiej. W efekcie powstańcy zmuszeni zostają do opuszczają gmach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Kościoła Św. Krzyża i Komendy Policji na Krakowskim Przedmieściu.
          Po całodziennych walkach Niemcy opanowują Świętokrzyską od Nowego Światu do Mazowieckiej oraz domy na Czackiego. Oddziały niemieckie wdzierają się ul. Warecką i docierają bezpośrednio do zaplecza Poczty Głównej.
          Odrzuceni zostają natomiast na Królewskiej, Towarowej, Ciepłej, Srebmej. Broni się Dworzec Pocztowy, z rąk do rąk przechodzą zabudowania browaru Haberbuscha.

          Niemcy dążą do uzyskania połączenia wschód-zachód przez Most Poniatowskiego i rozbicia Śródmieścia na dwa izolowane od siebie ośrodki walki. W tym celu dużymi siłami kontynuują natarcie na Aleje Jerozolimskie. Udaje im się ponownie zająć narożny dom z restauracją "Cafe-Club". Barykada i przejście przez Aleje pozostają w polskich rękach.

          Setki pocisków spadają na Śródmieście południowe, zamieniając w gruzy ulice Wspólną, Hożą, Kruczą.

          Na mocy rozkazu Dowódcy AK zostaje utworzona Legia Oficerska.





          Kapitulują Włochy.








opracował: Maciej Janaszek-Seydlitz



Copyright © 2008 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.