poprzednie miejsce

Freta 10 - Stare Miasto

następne miejsce

kliknij, aby zobaczyć listę miejsc pamięci

Freta 10. Tablica pamiątkowa na dzwonnicy kościoła św. Jacka, po prawej stronie wejścia, odsłonięta 26 września 2021 r. w 77 rocznicę zbombardowania kościoła podczas Powstania Warszawskiego.
Treść tablicy w dwóch językach: polskim i angielskim:

W podziemiach kościoła pw. św. Jacka przy ul. Freta 10 podczas Powstania Warszawskiego mieściła się filia Centralnego Powstańczego Szpitala Chirurgicznego.
26 sierpnia 1944 r. wojska niemieckie zbombardowały świątynię. W ruinach zginęło ponad tysiąc osób - pacjentów szpitala i szukającej schronienia ludności cywilnej.
2 września 1944 r. niemieckie oddziały SS wkroczyły na teren kościoła. Podpaliły resztki zabudowań oraz klasztor, w którym mieścił się sierociniec. Jego personel i ciężko ranni pacjenci szpitala zostali rozstrzelani.
W klasztorze mieściła się siedziba dowódcy grupy "Północ" płk. Karola Ziemskiego ps. Wachnowski, który kierował obroną Starego Miasta od 7 sierpnia do 1 września 1944 r.

Tylko niewielka część ofiar została zidentyfikowana.
Część z 1000 poległych została ekshumowana po wojnie i znalazła swoje ostateczne miejsce spoczynku np. na cmentarzu Wolskim. Części z nich do tej pory nie wydobyto.


kliknij na mapę, aby zobaczyć całą Warszawę


kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

kliknij na zdjęcie, aby je powiększyćopracował Maciej Janaszek-Seydlitz

zdjęcia Maciej Janaszek-Seydlitz


Copyright © 2022 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.