poprzednie miejsce

Górczewska 32 - Wola

następne miejsce

kliknij, aby zobaczyć listę miejsc pamięci

Górczewska 32. Tablica: "Miejsce uświęcone krwią poległych za wolność ojczyzny. Tu od 5 do 12 sierpnia 1944 w masowych egzekucjach ludności cywilnej hitlerowcy rozstrzelali 12 000 Polaków, a wśród nich chorych i personel szpitala z ulicy Płockiej".

Miejsce zostało poddane kolejnym zmianom.
2 listopada 2009 r. została odsłonięta dodatkowa tablica z czarnego marmuru ze szczegółową informacją o wydarzeniach z 5-12 sierpnia 1944. Obok tablic ustawiono wysoki drewniany krzyż.
W późniejszym czasie drewniany krzyż został wymieniony na metalowy z ciekawą kompozycją umęczonego Chrystusa.

W lipcu 2014 r. dokonano istotnej zmiany kompozycji miejsca pamięci.
Po raz kolejny zamieniono tablicę ze szczegółowym opisem. Zamiast mało czytelnej czarnej tablicy (refleksy od błyszczącej powierzchni) stanęła beżowa tablica o treści:

"MIEJSCE PAMIĘCI NARODOWEJ
TEREN MASOWEGO MORDU
W dniach 5-12 sierpnia 1944 r. na obszarze po obu stronach ul. Górczewskiej od wiaduktu kolejowego za obecną estakadę al. Prymasa Tysiąclecia, niemieckie formacje tłumiące Powstanie Warszawskie spędziły i wymordowały około 12 000 mężczyzn, kobiet i dzieci z dzielnicy Wola.
Byli to mieszkańcy ulic: Działdowskiej, Gostyńskiej, Górczewskiej, Moczydło, Płockiej, Radzickiej (ob. Rabsztyńska), Sokołowskiej, Staszica, Syreny, Szlenkierów, Eustachego Tyszkiewicza, Hipolita Wawelberga, Św. Wojciecha, Zagłoby, Zbożowej, Żytniej i innych.
Wśród ofiar byli pacjenci, lekarze, studenci medycyny i pracownicy Szpitala Wolskiego przy ulicy Płockiej 26 (ob. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc).
Ciała ofiar zostały spalone w miejscu egzekucji.
Ich popioły przeniesiono 6 sierpnia 1946 r. do kurhanu pod pomnikiem Polegli - Niepokonani na cmentarzu Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej.
ICH ŚMIERĆ JEST CENĄ NASZEJ WOLNOŚCI.
NASZA PAMIĘĆ O NICH ŚWIADCZY O NAS."

Obok tablicy ułożono poziomo kilkanaście kamiennych tablic z nazwiskami i datami urodzenia 1085 znanych ofiar masowego mordu, pogrupowanymi alfabetycznie według ulic ich zamieszkania.
Ważnym elementem architektonicznym jest ażurowa ściana ze stalowej blachy kortenowskiej odgradzająca tablice i krzyż od usytuowanego z tyłu parkingu i pawilonu handlowego. Na miejscu pomnika, parkingu i pawilonu znajdowało się w sierpniu 1944 r. podwórko, na którym były mordowane tysiące ludności cywilnej. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Marek Moderau.
Pomnik wybudowano ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa".



kliknij na mapę, aby zobaczyć całą Warszawę


kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

widok pierwotny pomnika

kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

widok późniejszy pomnika



kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć    kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć    kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć   

widok aktualny pomnika


opracowali: Maciej i Piotr Janaszek-Seydlitz
zdjęcia: Joanna Janaszek-Seydlitz, Michał Bednarek
Marcin Grączewski, Maciej Grączewski


Copyright © 2016 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.