poprzednie miejsce

Okopowa 59 - Wola

następne miejsce

kliknij, aby zobaczyć listę miejsc pamięci

Okopowa 59. W 72 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1944 r. na opuszczonej, zarośniętej posesji przy ul. Okopowej, niedaleko ul. Kolskiej, pojawił się brzozowy krzyż z tablicą o następującej treści:

W tym miejscu znajdował się plac Miejskiego Zakładu Opałowego (ul. Okopowa 59), gdzie od 25 sierpnia do połowy września 1944 r. Niemcy rozstrzelali i spalili ok. 5 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci.
Byli to mieszkańcy ul. Okopowej i sąsiednich ulic oraz ludność z innych dzielnic, w szczególności ze Starego i Nowego Miasta oraz Powiśla.
Ofiary były przetrzymywane w pobliskiej fabryce Pfeiffera i doprowadzane na miejsce kaźni.


Po zakończeniu obchodów w październiku 2016 r. krzyż zniknął, a po pewnym czasie na rosnącym obok starym potężnym drzewie, będącym prawdopodobnie świadkiem tamtych wydarzeń, została umieszczona tablica o nieco innym kształcie, ale o identycznej treści.

W związku z budową na terenie Okopowa 59 róg ulic Okopowej i Kolskiej okazałego budynku, tablica informacyjna umieszczona na brzozowym krzyżu została przeniesiona w nowe miejsce przy ogrodzeniu boiska szkolnego Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego (Okopowa 55a).

Jest zastanawiające dlaczego, pomimo upływu kilkudziesięciu lat, miejsce tak potwornej zbrodni nie doczekało się stacjonarnej tablicy pamiątkowej.


kliknij na mapę, aby zobaczyć całą Warszawę


kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć


kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć    kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć   

kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć    kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć   opracował Maciej Janaszek-Seydlitz
zdjęcia Maciej Janaszek-Seydlitz


Copyright © 2017-2019 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.