poprzednie miejsce

Wolska r. Sowińskiego - Wola

następne miejsce

kliknij, aby zobaczyć listę miejsc pamięci

Wolska r. Sowińskiego. Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Symboliczne miejsce poświęcone ofiarom Powstania Warszawskiego 1944 roku.
Obiekt to betonowa, monolityczna bryła z odciętym płaskim dachem, który sprawia wrażenie lewitującego nad budynkiem.
Miejsce poświęcone ofiarom Powstania Warszawskiego składa się z dwóch pawilonów i Muru Pamięci, na którym znajduje się 93 240 mosiężnych tabliczek z nazwiskami 62 tysięcy zidentyfikowanych osób. Na pozostałych, pustych, sukcesywnie dopisywane będą nazwiska poległych. Każdy może wesprzeć proces identyfikacji ofiar i uzupełniania brakujących nazwisk.
Do Izby Pamięci można wejść od strony Cmentarza, Parku i od ulicy Wolskiej, gdzie usytuowany jest mniejszy pawilon, w którym znajduje się księgarnia z kawiarnią oraz punkt informacyjny.
W Izbie Pamięci główne miejsca zajmują Sala Świadectw i Sala Historii. W Sali Historii poznajemy dzieje Cmentarza Powstańców Warszawy, największej wojennej nekropolii w Polsce. W Sali Świadectw znajdzie się multimedialna instalacja autorstwa Krzysztofa Wodiczki, światowej sławy artysty wizualnego.
Do chwili uruchomienia instalacji w Sali Świadectw znajduje się wystawa czasowa, na której prezentowana jest mapa lewobrzeżnej Warszawy z lotu ptaka ukazująca skalę zniszczenia miasta. Na mapie zaznaczono czerwonymi szpilkami miejsca, gdzie w czasie powstania ginęli Polacy. W rejonie Woli tych szpilek jest tak dużo, że powstaje wielka czerwona plama.
Izba Pamięci będzie miejscem zachowania od zapomnienia ofiar Powstania Warszawskiego, ale także przestrzenią debaty na temat konfliktów i procesów dialogu, upamiętniania i żywej pamięci.kliknij na mapę, aby zobaczyć całą Warszawę


kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

kliknij na zdjęcie, aby je powiększyćopracował: Maciej Janaszek-Seydlitz
zdjęcia: Ewa Bratosiewicz,
Maciej Janaszek-Seydlitz


Copyright © 2022 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.