kładka nad Aleją Armii Krajowej - Bielany/Żoliborz


         Mural usytuowany jest na elementach konstrukcyjnych kładki dla pieszych i rowerzystów usytuowanej nad Aleją Armii Krajowej łączącej Park Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego w osiedlu Rudna na Bielanach z osiedlem Potok na Żoliborzu w pobliżu ul. Gwiaździstej.
         W 2016 r. urząd dzielnicy Żoliborz zorganizował konkurs na mural pamięci Armii Krajowej. Udostępniono na ten cel ścianę o szerokości kilkudziesięciu metrów. Konkurs wygrał Jarek Fabiś, artysta samouk z Babimostu. Przy realizacji projektu współuczestniczyły Ania Świtalska-Jończyk i Magda Szilke, malarki, absolwentki warszawskiej ASP oraz architekt Kuba Grzechociński. Cała trójka to warszawiacy, ich babcie i dziadkowie przeżyli to co zostało przedstawione na muralu.
         Powstało dzieło imponujące pięknem i rozmiarami: szerokość 80 m, wysokość 8 m, powierzchnia 580 m2. Na muralu są sceny walk z Powstania Warszawskiego i leśnych bitew oddziałów partyzanckich.
         Intensywne prace rozpoczęły się w kwietniu i trwały kilka miesięcy. Pracowano średnio po 10 godz. dziennie. Autor muralu korzystał z pomocy członków historycznych grup rekonstrukcyjnych. Pozowali ono do zdjęć poszczególnych scen, na ich podstawie tworzono kolejne fragmenty muralu. Całość otwarto 3 października 2016 r.

Maciej Janaszek-Seydlitz

zdjęcia: Maciej Janaszek-Seydlitz
Copyright © 2018 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.