ul. Powązkowska 80 - Żoliborz


         Mural jest namalowany na bocznej ścianie kilkupiętrowej przedwojennej kamienicy ul. Powązkowska 80. Podobnie jak cała elewacja budynku jest w raczej kiepskim stanie.
         Na muralu jest duży napis: Gloria Victis na tle płonącego miasta, w dole kompozycji: Pamiętamy. Z lewej strony sylwetka powstańca przed budynkiem Pasty, nawiązanie do kultowej fotografii z 1944 r.
         Kamienica Powązkowska 80 jest w zasadzie jedynym ocalały budynkiem od ul. Elbląskiej na północ. Naprzeciwko budynku rozciąga się Powązkowski Cmentarz Wojskowy, na którym spoczywają żołnierze polegli w Powstaniu Warszawskim 1944. W centrum powstańczych mogił stoi prosty obelisk z napisem Gloria Victis. Większość zabudowy ul. Powązkowskiej została zniszczona w 1939 i 1944 r.
         Ulica Powązkowska całkowicie zmieniła swój wygląd. Przed wojną ciągnęła się w kierunku północnym aż za granice miasta. Ulicą biegła linia tramwajowa, której końcowy przystanek znajdował się za Cmentarzem Wojskowym. W latach 50-tych XX w. znaczna jej część została zlikwidowana w związku z budową lotniska Babice. W r.1971 ulice gruntownie przebudowano, likwidując przy okazji linię tramwajową.
         Później jeszcze raz zmieniono jej przebieg i kształt przy okazji budowy za Cmentarzem Wojskowym trasy Armii Krajowej w 2001 r. Z historycznej ulicy nie zostało prawie nic.
         W niewielkiej odległości od kamienicy z muralem przy Powązkowskiej 93, za aleją Armii Krajowej znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona 21 warszawiakom rozstrzelanym przez Niemców 1 sierpnia 1944 r.

Maciej Janaszek-Seydlitz

zdjęcia: Maciej Janaszek-Seydlitz

Copyright © 2018 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.