ul. Konwiktorska 2-6 - Stare Miasto


         Mural znajduje się na ogrodzeniu stadionu Polonii przy ul. Konwiktorskiej.
         Aktualnie jest to jego druga wersja. Pierwszy mural, autorstwa Rafała Roskowińskiego i Adama Walasa został odsłonięty 31 lipca 2009 r,. w przeddzień 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Miał wymiary 247 m2. Składał się z dwóch różniących się od siebie fragmentów. Kompozycja Roskowińskiego, utrzymana w konwencji naiwno-heroicznej przedstawiała atakujących powstańców, za którymi idą współcześni młodzi ludzie z narodowymi flagami. Obraz Walasa przedstawiał chaos i zniszczenie w walczącym mieście, powstańców walczących z uzbrojonymi po zęby Niemcami. Całość nosiła nazwę "Graffiti 44".
         Mural nie przetrwał próby czasu. W wielu miejscach farba odpadała razem z tynkiem. Ze względu na zły stan techniczny mural musiał być w 2016 r. usunięty z ogrodzenia.
         Po roku nieobecności mural wrócił na ogrodzenie stadionu. Przedstawia różne sceny związane bezpośrednio z Powstaniem Warszawskim z pejzażem zniszczonej Warszawy jako motywem przewodnim. Jest dość prosty, biało-czarno-szary, ale bardzo estetyczny. Nowy mural został uroczyście odsłonięty w przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Praca autorstwa Adama Wałasa zajmuje prawie 250 m2 Powstała dzięki wspólnej inicjatywie lokalnej - Ośrodka Kibice Razem Polonia Warszawa oraz m.st. Warszawa i Dzielnicy Śródmieście.
         Wybór miejsca na mural nie jest przypadkowy. Od 1 do 26 sierpnia 1944 r. wzdłuż ul. Konwiktorskiej przebiegała linia frontu. W dniach 20-22 sierpnia 1944 żołnierze batalionów "Zośka" i "Czata 49" Zgrupowania AK "Radosław" podjęli próbę przerwania niemieckiego pierścienia wzdłuż linii kolejowej w okolicach Dworca Gdańskiego i połączenia z oddziałami powstańczego Żoliborza uderzającymi od północy. Nieudany atak ruszył przez boisko przy ul. Konwiktorskiej. W walce na płycie boiska poległo kilkunastu powstańców, o czym przypomina tablica umieszczona na budynku klubu "Polonia".

Maciej Janaszek-Seydlitz

zdjęcia: Maciej Janaszek-Seydlitz
























Copyright © 2018 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.