ul. Przyrynek 2 -Stare Miasto


         Mural usytuowany jest na ścianie plebanii kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Przyrynek 2 na Starym Mieście. Kościół zbudowany w 1411 r. jest jedną z najstarszych świątyń w Warszawie. Został spalony przez Niemców w 1944 r.
         Budynek plebanii usytuowany jest na wysokiej wiślanej skarpie. Mural jest dzięki temu doskonale widoczny od strony ul. Rybaki i Wybrzeża Gdańskiego.
         W centralnej części muralu duży napis: Pamiętamy, z literą P stylizowaną na kotwicę Polski Walczącej. Nad napisem fragment piosenki: "1 sierpnia dzień krwawy, powstał naród Warszawy, by stolicę uwolnić od zła". Po lewej i prawej stronie napisu sylwetki walczących powstańców. Po lewej mniejszymi literami napis: "63 dni chwały".
         Około 200 m na północ od muralu położony jest kompleks budynków Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. 2 sierpnia 1944 r. PWPW została zdobyta przez powstańców i stała się północną redutą obrony Starego Miasta. 28 sierpnia po zażartej walce, wobec naporu kilkukrotnie liczniejszych żołnierzy niemieckich, wspartych bronią pancerną, powstańcy wycofali się z PWPW.

Maciej Janaszek-Seydlitz

zdjęcia: Maciej Janaszek-Seydlitz
Copyright © 2018 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.