ul. Płocka 41 - Wola


         Mural powstał na ślepej ścianie 3 piętrowej przedwojennej kamienicy przy ul. Płockiej 41, u zbiegu z ul. Górczewską. W 2017 r. Urząd Dzielnicy Wola i Wolskie Centrum Kultury ogłosiły konkurs na projekt i wykonanie muralu o tematyce "Pamięć o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy". Konkurs wygrał młody malarz i fotografik Damian Kwiatkowski.
         Przez 6 dni 3 osobowa ekipa pracowała nad muralem o powierzchni 180 m2. Dzieło pokazuje życie Warszawy w czasie wojny. W sylwetkę powstańca wkomponowane zostały sceny z życia codziennego mieszkańców powstańczej Warszawy. Sceny zostały zaprojektowane na podstawie autentycznych fotografii z czasów Powstania Warszawskiego. Stylistycznie kolorowy obraz przypomina plakat lub komiks, przez co jest zrozumiały i trafia z przekazem zarówno do starszych mieszkańców, jak i do młodzieży.
         Wybór ściany budynku przy ul. Płockiej nie jest przypadkowy. Tędy przebiegała droga, którą Niemcy prowadzili na egzekucję okolicznych mieszkańców oraz personel i pacjentów Szpitala Wolskiego. W przeciągu kilku dni sierpnia 1944 r. rozstrzelano ok. 12 tysięcy osób, mieszkających m.in. przy ulicach Szlenkierów, Staszica, Wawelberga, Działdowskiej, Górczewskiej, Płockiej, Żytniej. Podczas tzw. rzezi Woli, przeprowadzonej na rozkaz Adolfa Hitlera, zamordowano w sumie nawet do 65 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci. Była to prawdopodobnie największa jednorazowa masakra ludności cywilnej w Europie w czasie II wojny światowej.

Maciej Janaszek-Seydlitz

zdjęcia: Maciej Janaszek-Seydlitz




Copyright © 2018 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.