Metro Stokłosy - Ursynów


         W ramach projektu z budżetu partycypacyjnego "Murale metra - pociąg do sztuki" w roku 2018 artyści pomalowali dwa budynki wind na stacji Stokłosy ursynowskiego odcinka pierwszej linii podziemnej kolei. Projekt zrealizował Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Murale zostały ukończone w lipcu 2018 r.
         Na jednej z wind został namalowany rotmistrz Witold Pilecki, patron jednej z głównych ulic na Ursynowie. Oficer Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień niemieckiego obozu KL Auschwitz. Po brawurowej ucieczce z obozu oficer Kedywu KG AK, uczestnik Powstania Warszawskiego. Aresztowany przez reżim komunistyczny, skazany na karę śmierci w sfingowanym procesie, zamordowany strzałem w tył głowy, pogrzebany w nieoznaczonym miejscu, prawdopodobnie w kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
         Na drugiej z wind zostali namalowani bohaterowie II wojny światowej, polscy kryptolodzy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. W znaczący sposób przyczynili się oni do złamania szyfru niemieckiej maszyny Enigmy, co istotnie wpłynęło na wynik zmagań aliantów z III Rzeszą. W Pyrach, leżących na terenie obecnego Ursynowa, znajdował się tajny polski ośrodek dekryptażu, gdzie rozpracowywano m.in. tajemnicę Enigmy.
         Murale zostały wykonane w estetyce "low poly", coraz bardziej popularną w sztuce wizualnej i użytkowej. Obrazy wykonane w tej technice wykorzystują grafikę wektorową i niewielką liczbę wielokątów o jednolitej płaszczyźnie kolorystycznej. Murale wykonano specjalnymi farbami, odpornymi na działanie warunków atmosferycznych.
         W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego 1944 przez tereny obecnego Ursynowa w kierunku Lasów Kabackich wycofywały się oddziały powstańcze po nieudanych atakach na Tor Wyścigów oraz żołnierze z pułku szwoleżerów AK oraz dywizjonu "Jeleń" 7. Pułku Ułanów Lubelskich AK atakujący Łazienki. W połowie sierpnia 1944 r. dozbrojone oddziały powstańcze tzw. grupy "Grzymały" podjęły próbę przebicia się z Lasów Kabackich na Sadybę.

Maciej Janaszek-Seydlitz

zdjęcia: Maciej Janaszek-Seydlitz








Copyright © 2018 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.