ul. Tarczyńska 12 - Ochota


         6 lutego 2022 r. w 100. rocznicę urodzin prof. Witolda Kieżuna odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu poświęconego tak wybitnej postaci. Dzielnica Ochota przychyliła się do pomysłu fundacji "Nie zapomnij o nas" i fundacji "Marki Polskiej im. prof. Witolda Kieżuna" i wzięła czynny udział w projekcie powstania muralu. Mural powstał ze środków z publicznej zbiórki.
         Witold Kieżun ps. "Wypad" w konspiracji służył w kompanii K-4 batalionu "Karpaty" pułku AK "Baszta". W powstaniu walczył w batalionie NOW-AK "Gustaw-Harnaś". Brał udział w zdobyciu Poczty Głównej na Placu Napoleona, Komendy Policji na Krakowskim Przedmieściu, walkach w kościele św. Krzyża. W akcji na pocztę wziął do niewoli 14 jeńców zdobywając przy tym ich broń i amunicję. Stamtąd pochodzi kultowe zdjęcie "Wypada" w niemieckiej panterce i hełmie ze zdobytym ciężkim karabinem maszynowym.
         Za zasługi w walce odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari, awansowany do stopnia podporucznika. Uciekł z transportu wiozącego go do obozu jenieckiego. W 1945 r. aresztowany przez NKWD i wywieziony do łagru w ZSRR.
         Do kraju wrócił po amnestii w 1946 r. Ukończył wyższe studia na UJ, doktoryzował się na SGPiS. Był ekonomistą i teoretykiem zarządzania. W 1980 r. wyjechał za granicę. Wykładał przez szereg lat na uniwersytetach w USA i Kanadzie. Po powrocie do kraju wykładał na polskich uczelniach. Należał do najbardziej znanych i szanowanych weteranów powstania warszawskiego.
         Mural powstał na bocznej ścianie budynku przy ul. Tarczyńskiej 12 w Warszawie w dzielnicy Ochota, w której prof. Kieżun mieszkał w ostatnich latach swojego życia. Malowidło o powierzchni 210 m. kw. jest dziełem Rafała Roskowińskiego, doktora sztuk pięknych i założyciela Gdańskiej Szkoły Muralu. Specjalizuje się on w tworzeniu monumentalnych kompozycji o tematyce historycznej.
         Mural składa się z dwóch grafik. Na pierwszym planie stoi elegancko ubrany i uśmiechnięty Witold Kieżun w czasach młodości. W tle jest jego wizerunek z jednego z kultowych zdjęć z Powstania Warszawskiego w panterce i niemieckim hełmie.
         U dołu muralu rysunki orderu Virtuti Militari i odznaki batalionu AK "Gustaw-Harnaś". Pomiędzy nimi można odczytać informację:

Prof. Witold Kieżun
ppor "Wypad"
bohater
Powstania 1944


         Trochę szkoda, że mural został umieszczony w miejscu o niezbyt dobrej ekspozycji. Można go oglądać z ograniczonej przestrzeni w luce pomiędzy dwoma budynkami: Tarczyńska 12 i Tarczyńska 8.
         Przeciągające się procedury formalne spowodowały, że prof. Witold Kieżun nie doczekał odsłonięcia muralu. Zmarł pól roku wcześniej 12 czerwca 2021 r. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Maciej Janaszek-Seydlitz

zdjęcia: Maciej Janaszek-Seydlitz




Copyright © 2022 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.