IV Obwód Warszawskiego Okręgu AK - "Ochota"


Opis:

         IV Obwód Warszawskiego Okręgu AK zorganizowany w konspiracji 1939/1940 r., liczący około 30 plutonów w trzech rejonach. Stan liczebny latem 1944 r. wynosił łącznie około 1.900 osób.
         Dowódcą okręgu był ppłk Mieczysław Sokołowski "Grzymała", jego zastępcą i szefem sztabu mjr Zenon Beyer "Zenon".
W Powstaniu oddziały słabo uzbrojone i tylko częściowo zebrane uderzyły na koszary niemieckie w Domu Akademickim na pl. Narutowicza i inne punkty oporu . Natarcie załamało się. Część oddziałów z dowódcą okręgu wycofała się do lasów Chojnowskich. 2.08.1944 w boju pod Pęcicami poległo około 100 żołnierzy. Pozostałe na Ochocie oddziały przeszły do obrony i utworzyły dwie reduty: "Wawelską" pod dowództwem por. Jerzego Gołębiowskiego "Stacha" i "Kaliską" pod dowództwem por. Andrzeja Chyczewskiego "Gustawa". Reduty broniły się do 11.08.1944, po czym ich załogi wycofały się częściowo do Śródmieścia i do lasów Chojnowskich.


Opis odznaki:

         Czworobok o zaokrąglonych rogach obrzeżony listewką. Tło w postaci ceglanego muru w kolorze żółtym. W centrum "kotwica" przewiązana poziomo biało-czerwoną wstążką. Niżej lakierowana na czarno sylwetka czołgu od przodu i napis OCHOTA / 1939-1944.Powierzchnie wypukłe polerowane, wklęsłe trawione. Mosiądz, wymiary 19,5x27,5 mm.Bardziej szczegółowy opis historii Obwodu "Ochota" znajduje się na stronie Wikipedii.


redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz

opracowanie graficzne: Joanna Janaszek-SeydlitzCopyright © 2004-2005 SPPW1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.