VI Obwód Warszawskiego Okręgu AK - "Praga"


Opis:

         VI Obwód Warszawskiego Okręgu AK zorganizowany w latach 1939/40 był podzielony na pięć rejonów: Nowe Bródno-Pelcowizna, Bródno-Targówek, Grochów-Saska Kępa, Michałów, Praga Centralna. W 1944 r. zmieniono numer obwodu na XXVI. Stan ewidencyjny w 1944r. wynosił ok. 8.200 żołnierzy, z których na godzinę "W" zmobilizowano ok. 6.400.
         Dowódcą był ppłk Antoni Władysław Żurowski "Bober" .

         W Powstaniu na skutek silnego obsadzenia dzielnicy przez nieprzyjaciela działania ograniczyły się do kilkudniowych walk na Pelcowiźnie i Bródnie oraz w centrum Pragi . Nie udało się natarcie na mosty ani opanowanie Targowej i Grochowskiej. Po kilku dniach walk dowódca obwodu za zgodą komendanta okręgu wydał rozkaz przerwania walk w celu zapobieżenia wielkim stratom. Część powstańców przedostała się na Mokotów, Sadybę i Czerniaków , dwa oddziały przerzucono do Kampinosu.


Opis odznaki:

         Orzeł wzorowany na głowicach sztandarów wojskowych. Na tułowiu litery AK, na "skrzynce" pod orłem OBWÓD 6 - XXVI. W tle orła cienka "kotwica". Biały metal, wymiary 16,7x20 mm.Bardziej szczegółowy opis historii Obwodu "Praga" znajduje się na stronie Wikipedii.


redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz

opracowanie graficzne: Joanna Janaszek-Seydlitz


Copyright © 2004-2005 SPPW1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.