Batalion "Bełt"


Opis:

         Batalion AK oznaczony symbolem "33" został zorganizowany na przełomie 1940/1941 w 3 rejonie I obwodu Śródmieście. W momencie wybuchu Powstania batalion liczył około 350 ludzi.

W skład batalionu wchodziły:
- 1 kompania "Skiba",
- 2 kompania "Budzisz",
- 3 kompania "Wik",
- służby.

Dowódca por. Erwin Brenneisen "Bełt".

         Teren działań batalionu rozciągał się łukiem przez Aleje Jerozolimskie po stronie nieparzystej od styku z ul. Marszałkowską do placu Trzech Krzyży przez ul. Bracką i Nowy Świat. Najważniejszym zadaniem było uniemożliwienie przemarszów Niemców przez Aleje Jerozolimskie oraz budowa i obrona przekopu łącznikowego przez Aleje Jerozolimskie w celu zapewnienia łączności pomiędzy obiema częściami Śródmieścia. W rejonie przekopu batalion od początku sierpnia toczył ciężkie walki z siłami nieprzyjaciela. Żołnierze batalionu w połowie września odbili utracony wcześniej budynek Szkoły Pożarnictwa na Nowym Świecie 6 zamykający Niemcom dostęp do placu Trzech Krzyży. W drugiej połowie września broniąc odcinka zachodniego Alej Jerozolimskich i ul. Nowogrodzkiej żołnierze "Bełtu" zniszczyli cztery czołgi i trzy "goliaty". Swoje pozycje utrzymali do końca Powstania.


Opis odznaki:

         Krzyż równoramienny obrzeżony listewką. W centrum tarcza z tłem w postaci muru ceglanego i wgłębną "kotwicą". Na ramionach napis BAON-BEŁT 1939 / A / K / 1944.
Oznaka posrebrzana. Mosiądz, wymiary 16x16 mm.




Bardziej szczegółowy opis historii batalionu "Bełt" znajduje się na stronie Wikipedii.


redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz

opracowanie graficzne: Joanna Janaszek-Seydlitz






Copyright © 2004-2005 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.