Batalion "Dzik"


Opis:

         Batalion sformowany w 1942 r. w składzie Wojskowej Służby Ochrony Powstania (WSOP) jako oddział 1 rejonu Śródmieście. W skład batalionu w 50% wchodzili robotnicy i rzemieślnicy, w 50% inteligencja pracująca w wieku 30-40 lat. W czasie Powstania średnia wieku spadła, bo większość ochotników miała 18-20 lat.

W momencie wybuchu Powstania w skład batalionu wchodziły:
- 11 kompania,
- 12 kompania,
- 13 kompania,
- 14 kompania.

Dowódca por. Tadeusz Okolski "Dzik".

         11 i 12 kompania wraz z dowódcą batalionu znalazły się na Starówce. 13 i 14 kompania mobilizowane w Śródmieściu straciły kontakt z dowództwem. 13 kompania stanowiła część załogi elektrowni na Powiślu . 14 kompania tocząc ciężkie walki w Śródmieściu poniosła bardzo duże straty i została praktycznie rozbita.
         Na Starym Mieście stan batalionu został uzupełniony o ochotników, utworzona została nowa 15 kompania. Batalion na Starówce przeprowadził szereg udanych akcji . Zdobyto zajętą przez własowców szkołę na Rybakach, fabrykę Quebracho i Starą Prochownię. Batalion brał udział w opanowaniu ruin Zamku Królewskiego, Pałacu Blanka, Banku Polskiego na ul. Bielańskiej.
         4 sierpnia odpierając atak nieprzyjaciela na Krakowskim Przedmieściu wraz z oddziałem "Bończy" i "Czwartakami" z AL 11 kompania zniszczyła 3 czołgi i samochód pancerny.
         Po upadku Starówki żołnierze "Dzika" walczyli na Powiślu, a następnie w Śródmieściu Południowym.
Batalion poniósł około 67% strat.


Opis odznaki:

         Tarcza o zarysie ryngrafu, obrzeżona wypukła listewką. W centrum stylizowana "kotwica"; po bokach i u dołu napisy WSOP-AK /1944 / BAON / DZIK.
Biały metal, wymiary 14,4x16,6 mm.Bardziej szczegółowy opis historii batalionu "Dzik" znajduje się na stronie Wikipedii.


redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz

opracowanie graficzne: Joanna Janaszek-Seydlitz


Copyright © 2004-2005 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.