Oddział "Barry"


Opis:

         Jednostka wywodzi się z PKB (Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa) powstałego w 1942 r. przyjmując nazwę batalionu szturmowego PKB "Wkra".
         W Powstaniu stan liczącego 159 żołnierzy powiększył się i przyjął nazwę od pseudonimu dowódcy kpt. Włodzimierza Kozakiewicza "Barrego".
         Oddział "Barrego" pełnił dwojakie funkcje: bojowo-rozpoznawcze i porządkowe. Osłaniał Delegaturę Rządu, nadzorował obóz jeniecki, walczył z dywersantami, niemieckimi strzelcami wyborowymi i szpiegami.
         Żołnierze oddziału brali udział w wielu akcjach bojowych: zdobyciu Pałacu Blanka, PWPW , magazynów na Stawkach, szkoły przy ul. Rybaki, bunkra przy PWPW. Uczestniczyli w zdobyciu Banku Polskiego . W drugiej połowie sierpnia żołnierze batalionu toczyli ciężkie walki w ramach zgrupowania "Sosna".
         Od 29 sierpnia oddział nadzorował ewakuację kanałami do Śródmieścia. W Śródmieściu "Barry" został skierowany do walk na odcinkach ulic: Zielna, Złota, Bracka, Szpitalna, Zgoda i Świętokrzyska.Opis odznaki:

         Stylizowana "kotwica", na niej syrena, a niżej litery AK. Tarcza syreny w oczku litery P emaliowana biało-czerwono. Ramiona "kotwicy" przedłużone pionowymi napisami BARRY - SOSNA (nazwa oddziału i Zgrupowania) - 1944. Odznaka posrebrzana i oksydowana.
Tombak, wymiary 13,8x18,9.

Bardziej szczegółowy opis historii oddziału "Barry" znajduje się na stronie Wikipedii.redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz

opracowanie graficzne: Joanna Janaszek-Seydlitz


Copyright © 2004-2005 SPPW1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.