Mapa Pamięci Powstania Warszawskiego 1944

Z przyjemnością informujemy, że kontynuujemy redakcję Wirtualnej Mapy Pamięci. Na mapie znalazło się blisko 400 tablic lub pomników poświęconych Powstaniu Warszawskiemu.

Zbiór nie obejmuje tablic zainstalowanych we wnętrzach warszawskich kościołów. Chcemy aby galeria ta stała się w przyszłości tematem odrębnego opracowania.
Osoby posiadające wiedzę na ten temat prosimy o zgłaszanie pod adres mailowy strony list@sppw1944.org nazwy i adresy kościołów, w których znajdują się tablice, rzeźby, witraże itp. o tematyce powstańczej.


Interaktywna Mapa Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 stanowi dokumentację miejsc związanych z przebiegiem Powstania rozsianych po całym mieście.
Skonstruowano ją na podstawie planu "Miejsca Pamięci Powstania Warszawskiego" wydanego z okazji 60-tej rocznicy wybuchu Powstania przez Biuro Promocji Miasta Urzędu m.st. Warszawy a opracowanego przez Wydawnictwo Kartograficzne DAUNPOL Sp. z o.o. w Warszawie.

Pierwotny materiał został uzupełniony o nowe tablice i pomniki, których nie umieszczono na w/w planie.
Układ i konstrukcja mapy pozwalają na dogodne przemieszczanie się po poszczególnych dzielnicach Warszawy.
Mapa będzie sukcesywnie weryfikowana. W związku z powyższym prosimy o informacje i adresy miejsc, które nie zostały na niej uwzględnione. Postaramy się jak najszybciej nanosić wszelkie zmiany.

       


       

Wędrując po Warszawie zauważamy czasami dziwne niekonsekwencje. Ulice przerywają swój bieg aby kontynuować go w innym miejscu, czytamy o domach stojących przy ulicach lub placach, których po prostu nie ma. To nie przypadek, to świadectwo czasu sprzed 60 lat. Po zakończeniu wojny Warszawa na trwałe zmieniła swe oblicze. Niektóre parki i skwery Woli, Czerniakowa, Powiśla i Śródmieścia stanowią tak naprawdę cmentarze zamordowanych fragmentów warszawskich dzielnic. Były tu kiedyś tętniące życiem ulice pełne domów i ludzi. Teraz stoją tam na otwartej przestrzeni posianej trawą tablice o rozstrzelanych ludziach i powstańczych punktach oporu.

Ponad sto czterdzieści lat temu mieszkańcy Krakowa wznieśli dla uczczenia Powstania Kościuszkowskiego na wzgórzu Sikornik pod Krakowem kopiec Kościuszki. Dla jego zbudowania zwieziono ziemię z podkrakowskich pól i symbolicznie z pól bitewnych Insurekcji. W Warszawie przy ul. Bartyckiej na Czerniakowie wznosi się kopiec Powstania Warszawskiego. Zgodnie z wieloletnią polityką marginalizacji Powstania Warszawskiego 1944 do dziś na niektórych planach Warszawy nadal nosi enigmatyczną nazwę Kopca Czerniakowskiego. Zbudowany jest z gruzów zrównanych z ziemią warszawskich dzielnic, które przez 3 miesiące po upadku Powstania z teutońską dokładnością niszczyły specjalne oddziały niemieckie, realizując obłąkańczy rozkaz Himmlera nakazujący unicestwienie buntowniczej stolicy Polski. Jest to tak naprawdę jeszcze jeden warszawski cmentarz - cmentarz zamordowanego miasta.

Maciej Janaszek-Seydlitz



Copyright © 2004-2022 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.