Fotoreportaż z udziału członków SPPW 1944 w obchodach 76. rocznicy Powstania Warszawskiego - 2020 r.

          Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego z uwagi na ogólnoświatową epidemię (COVID- 19) były ograniczone i znacznie skromniejsze niż w poprzednich latach. Odwołano szereg cyklicznych imprez, uroczystości w poszczególnych miejscach pamięci ograniczały się do składania wieńców, wiązanek kwiatów przez delegacje, przy znikomym udziale publiczności. Poszczególne instytucje, urzędy i środowiska mogły składać je w ściśle wyznaczonych przez organizatorów godzinach.

          Pomimo ogólnych utrudnień członkowie Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego wzięli udział w najważniejszych uroczystościach, związanych z obchodami 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
          31 lipca prezes Stowarzyszenia Maciej Białecki oraz zastępcy prezesa, Maria Poprawa i Barbara Rumianek złożyli wieniec pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. W tym roku nie została odprawiona msza polowa na placu i nie odbył się okolicznościowy koncert. Warszawianie mogli wziąć udział we mszy św. w Katedrze Polowej WP, lecz za zaproszeniami.




          1 sierpnia Maciej Białecki i Maria Poprawa złożyli kwiaty pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. "Motyl" w parku im. marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.





          Z okazji drugiej rocznicy śmierci gen. "Motyla", Z. Ścibor- Rylskiego Maria Poprawa złożyła kwiaty i zapaliła lampki pamięci na Jego grobie na Starych Powązkach.



          Tego samego dnia sekretarz zarządu Ewa Furmańska oraz członek zarządu Piotr Śmiłowicz złożyli wiązankę pod pomnikiem "Mokotów Walczący 1944" w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.





          Delegacja SPPW 1944 w tym samym składzie złożyła kwiaty kolejno:
          - pod pomnikiem zamordowanych żołnierzy "Baszty" przy ul. Dworkowej,



          - pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" przy ul. F. Chopina,




          - pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.




          1 sierpnia wieczorem Maciej Białecki, Maria Poprawa i Piotr Śmiłowicz uczestniczyli w uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli. Tu towarzyszyła im Joanna Rawik, przyjaciel naszego Stowarzyszenia.





          Wieczorem Maciej Białecki, Piotr Śmiłowicz i Joanna Rawik uczestniczyli w uroczystości rozpalenia Ogniska Pamięci pod pomnikiem Znaku Polski Walczącej na kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie.




          Do Warszawy przybyła również Monika Ałasa, członek SPPW 1944 mieszkająca w Lublinie, aby jak co roku uczcić rocznicę wybuchu Powstania. W tym roku towarzyszył jej 17-letni chrześniak Jakub.












          2 sierpnia Maciej Białecki, Maria Poprawa oraz Halina Grabowska, członek komisji rewizyjnej uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego "Agatona" u zbiegu ulic Karowej i Browarnej. Przedsięwzięcie miało bardzo uroczysty charakter, byli: rodzina "Agatona", przedstawiciele władz państwowych, Prezydent m.st. Warszawy oraz posłowie, senatorowie. Zachowano zasady reżimu sanitarnego. Wokół zgromadzili się mieszkańcy Powiśla.



          5 sierpnia 2020 Maria Poprawa złożyła wiązankę pod tablicą upamiętniającą zdobycie "Gęsiówki" przez Batalion "Zośka" przy ul. Anielewicza. Były tu liczne delegacje, uczestniczyli w tej uroczystości powstańcy, których oblegali dziennikarze.




          13 sierpnia Maria Poprawa i Krystyna Grzelak, członek Stowarzyszenia uczestniczyły w uroczystości w miejscu wybuchu "czołgu-pułapki" przy ul. Kilińskiego. Po uroczystości odbył się koncert "Tylu nas w ciszy" z udziałem Klementyny Umer, Jacka Bończyka, Konrada Wantrycha i Wojciecha Gumińskiego. Na zakończenie podziękowano artystom gorącymi oklaskami.







          30 sierpnia 2020 r. przed kościołem Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu została otwarta wystawa instalacja Bogusława Lustyka Dziś idę walczyć mamo.- dziewczyny Powstania 1944. Instalacja była czynna do 2 października.
          Na instalacji w postaci symbolicznej barykady były umieszczone obrazy malowane na blasze przedstawiające twarze młodych powstańców. Instalacja poświęcona Powstaniu Warszawskiemu powstała w tym miejscu już po raz siódmy, za każdym razem wzbogacona w inne środki wyrazu.
          6 września odbył się performens z udziałem dzieci, które rysowały powstańców.
          Finisażowi instalacji w dniu 2 października 2020 r. o godzinie 18.30 towarzyszyło zapalenie "ogni pamięci".











          Bogusław Lustyk, wybitny plastyk odnoszący sukcesy w Polsce i m.in. USA, jest jedynym polskim artystą systematycznie co roku umieszczającym w przestrzeni publicznej Warszawy dzieło sztuki poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.
          Działania artystyczne Bogusława Lustyka poświęcone Powstaniu Warszawskiemu objęte są stałym patronatem Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.

          21 września Maria Poprawa wzięła udział w uroczystościach przy Kwaterze Powstańców - żołnierzy AK "Obroża" na Cmentarzu Tarchomińskim przy ul. Mehoffera na Białołęce.











          2 października Maria Poprawa wzięła udział w uroczystościach zgaszenia "Ogniska Pamięci" na Kopcu Powstania Warszawskiego. Uroczystość miała podniosły charakter. Po raz pierwszy zabrakło na niej wybitnego powstańca, mieszkańca Mokotowa Eugeniusza Tyrajskiego ps. "Genek", ale organizatorzy przypomnieli Jego głos puszczając nagranie.
          Niestety w zgaszeniu ogniska, z uwagi na pandemię, wzięło udział mało warszawian. Na szczęście na polskich harcerzy zawsze można liczyć!











redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz

zdjęcia: Monika Ałasa,
Maciej Białecki
Piotr Artymowski,
Bogusław Lustyk
Maria Poprawa,
Piotr Śmiłowicz


Copyright © 2020 SPPW 1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.