"Dzień Ormiański" w Muzeum Dulag 121


          W związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą ludobójstwa Ormian Muzeum Dulag 121 zaprasza na organizowany wspólnie z Fundacją Ormiańską "Dzień Ormiański". Zapraszamy 28 czerwca 2015 roku o godzinie 16:00 do siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

          W 1915 roku rozpoczęła się zorganizowana przez władze Imperium Otomańskiego brutalna kampania przeciw ludności ormiańskiej, dziś uznawana za pierwsze ludobójstwo XX wieku. W wyniku trwającej między rokiem 1915 do 1917 zginęło od 600 tysięcy do półtora miliona Ormian, zaś kolejne setki tysięcy zostało wygnanych z ich domów. W setną rocznicę tego tragicznego wydarzenia Fundacja Ormiańska oraz Muzeum Dulag 121 zapraszają do siedziby Muzeum na "Dzień Ormiański", poświęcony historii ludobójstwa i wypędzenia Ormian.

          Spotkanie rozpocznie wykład historyka Krzysztofa Jabłonki "Ludobójstwo Ormian 1915 roku - pierwsze ludobójstwo XX wieku", wprowadzający w zagadnienie. Następnie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego "Niebieska Księga. Świadectwo ludobójstwa Ormian", opowiadającego o staraniach Ary Sarafiana, brytyjskiego historyka pochodzenia ormiańskiego, dyrektora Gomidas Institute w Londynie, który w 2000 roku przygotował angielskie i tureckie krytyczne wydanie zbioru relacji ofiar i świadków ludobójstwa Ormian, spisanych w czasie jego trwania przez Jamesa Bryce'a i Arnolda Toynbee . Książka zwana potocznie "Niebieską Księgą" została publikowana w 1916 roku przez brytyjski parlament. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie także wystawa "Ludobójstwo Ormian" pochodząca ze zbiorów Muzeum Ludobójstwa w Erywaniu. "Dzień Ormiański" w Muzeum Dulag 121 zaszczyci swoją obecnością Ambasador Republiki Armenii Edgar Ghazaryan, który wraz ze Starostą Pruszkowskim Zdzisławem Sipierą objął patronat honorowy nad wydarzeniem.

          Serdecznie zapraszamy.
14 sierpnia 2014 r.

Piotr Śmiłowicz

Copyright © 2014 SPPW1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.