Fotoreportaż z II Rajdu "Ślady Powstania Warszawskiego" - 2018 r.

          26 października 2018 r. na terenie Zespołu Szkół nr 26 przy ul. Urbanistów 3 w Warszawie odbył się II Rajd "Ślady Powstania Warszawskiego", którego organizatorami były: Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 oraz Zespół Szkół Nr 26 a w jego ramach nauczyciele Halina Grabowska i Rafał Tuziński.



prowadzący rajd: Halina Grabowska i Marek Augustyniak

          Impreza z udziałem uczniów szkół Ochockich i Włoch miała charakter gry terenowej szlakiem miejsc i wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim. Była jedną ze 127 imprez, jakie w dniach 20-28 października 2018 r. odbywały się w ramach II Warszawskiego Tygodnia Edukacyjnego. 49 warszawskich organizacji edukacyjnych poprowadziło dla mieszkańców stolicy, a zwłaszcza dzieci i młodzieży - warsztaty naukowe, wykłady, pokazy filmowe i teatralne, edukacyjne gry miejskie, wycieczki i wystawy.
          Na terenie Zespołu Szkół rozmieszczono dziesięć punktów z informacjami o Powstaniu. Dotyczyły one miejsc znajdujących się w różnych dzielnicach lewobrzeżnej Warszawy.
          W rajdzie wzięło udział 17 drużyn.



uczniowie biorący udział w rajdzie

          Rozpoczął się on od wylosowania przez 5 osobowe drużyny trasy. Następnie drużyny miały wykonać biało-czerwone opaski i podpisać je nazwą jednego z powstańczych oddziałów.






          Zadaniem każdej z drużyn było dotarcie do wyznaczonych na mapie 10 punktów i wykonanie postawionych przed nimi zadań.






          Drużyny udzielały odpowiedzi dotyczących historii walk powstańczych



trzeba poznać treść pytań i po dyskusji udzielić odpowiedzi

          i wykonywały przypisane do poszczególnych punktów zadania, takie jak rzut do celu granatem,



          zrobienie opatrunku,



          narysowanie znaku Polski Walczącej



malowanie kotwicy w warunkach dość ekstremalnych

          czy uzupełnienie tekstu powstańczej piosenki.



słuchanie piosenki jest przyjemne, uzupełnianie tekstu już niekoniecznie...

          Odpowiedzi były udzielane na specjalnych kartach pozostawianych w poszczególnych punktach. Zwyciężały drużyny uzyskujące największą ilość punktów.
          Po zakończeniu trasy rajdu przez rywalizujące ze sobą drużyny odbyło się spotkanie młodzieży ze świadkami historii. Były nimi dwie panie: Jadwiga Leszczyńska i Janina Tymkiewicz. Jadwiga Leszczyńska (ur. 1923) przeżyła Powstanie Warszawskie w Śródmieściu, a po Powstaniu była więźniarką obozu pracy w Geringswelde. Janina Tymkiewicz (ur. 1930) przeżyła Powstanie na Powiślu i przeszła przez obóz Dulag 121 w Pruszkowie. Spotkanie miało temat przewodni "Udział kobiet w Powstaniu Warszawskim".



          W podziękowaniu za przyjęcie zaproszenia i podzielenie się z uczestnikami Rajdu wspomnieniami z okresu okupacji i Powstania Warszawskiego, obie panie zostały odznaczone okolicznościowymi medalami.



          W oczekiwaniu na oficjalne wyniki rajdu jego uczestnicy i zaproszeni goście zostali poczęstowani pyszną grochówką.
          Ostatnim punktem programu była ceremonia ogłoszenia wyników i uroczysta dekoracja najlepszych drużyn. Nagrody i pamiątkowe medale wspólnie wręczyli wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 26 - pani Monika Brejnak oraz prezes SPPW 1944 pan Maciej Białecki.

          I miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół im. Bohaterów Narwiku,



          II miejsce drużyna klasy IEG Technikum nr 24,



          a III miejsce uczniowie XLIX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944.



          Rajd "Ślady Powstania Warszawskiego" był kontynuacją imprezy, której premiera odbyła się 25 października 2017 r.

Maciej Białecki


redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz

zdjęcia: Patryk Warzocha, uczeń klasy II Technikum


Copyright © 2018 SPPW 1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.