"Plenerowa wystawa poświęcona historii Powstania Warszawskiego"

          Stowarzyszenie "Dolnośląska Inicjatywa Historyczna" w związku z 65. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowała plenerową wystawę poświęconą historii Powstania Warszawskiego, jak i indywidualnym losom Powstańców Warszawskich - dziś mieszkańców Wrocławia. Wielu Powstańców swoje powojenne losy związało z Wrocławiem. Przywracając ich pamięci Wrocławian, wystawa ma na celu przedstawienie ich powstańczych ról, a także uzmysłowienie znaczenia Powstania dla współczesnych Polaków.
          Wystawa zrealizowana została z wykorzystaniem kanału składającego się z dwóch części o wymiarach 12 m długości i 2 m wysokości. We wnętrzu kanału na 22 planszach przedstawiono historię wybuchu, przebiegu i konsekwencji Powstania Warszawskiego. Na zewnątrz na 13 planszach pokazano losy powstańcze i popowstańcze 13 Powstańców, mieszkających dzisiaj we Wrocławiu.

          


          Patronat nad wystawą objęło Muzeum Powstania Warszawskiego. Parterami przedsięwzięcia są Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Ośrodek Karta, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau, MPWiK sp. z o.o. Wrocław oraz Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk.
          Wystawa "Powstańcy Warszawscy - dziś Wrocławianie" w dniach od 1 sierpnia do 19 września 2009 r. eksponowana była we Wrocławiu na ul. Świdnickiej. Towarzyszyły temu liczne wydarzenia.
          W dniach 30 lipca - 1 sierpnia członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau w przebraniu Powstańców rozdawali "Biuletyn Powstańczy" informujący o rocznicy Powstania oraz o akcji "Zatrzymaj się" w dniu 1 sierpnia. o godz. 17.00.
          29 lipca Prezydent Wrocławia spotkał się z Powstańcami i wspólnie z nimi przeszedł zabytkowym kanałem przy ul. Długiej.

          31 lipca na budynku WBK Bank Zachodni S.A przy Rynku zawisła okolicznościowa siatka wielkoformatowa.
          W dniu 1 sierpnia na Rynku o godzinie 13.00 rozpoczęła się budowa powstańczej barykady. Bezpośrednio po godzinie "W", po akcji "Zatrzymaj się", nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, któremu towarzyszyły wspomnienia Powstańców - bohaterów wystawy.


          


          Po nich nastąpił spektakl muzyczny "Powstańcze piosenki", w wykonaniu solistów z grupy "Impresja" z MDK "Śródmieście" i z Klubu Garnizonowego II WOG we Wrocławiu pod kierunkiem Haliny Bednarek i Krzysztofa Słupianka, oraz wspólne śpiewanie "zakazanych piosenek".
          O godzinie 18.30 odbyła się w Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety (kościół Garnizonowy) Msza Święta w intencji poległych Powstańców. O godzinie 22.00 na Rynku rozpoczął się pokaz filmów archiwalnych z Powstania Warszawskiego.
          Z Wrocławia wystawa pojechała na miesiąc do Zawiercia, a następnie do Zabrza. Organizatorzy zapraszają do współpracy inne miejscowości. Wystawę udostępnia się nieodpłatnie, miasto, które chce wypożyczyć wystawę, musi jednak koszty transportu oraz montażu wystawy (kontakt: dih-wro@wp.pl).


opracował: Maciej Janaszek-Seydlitz


Copyright © 2009 SPPW1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.