Санітарна служба під час Варшавського повстання

ОКЕНЦЄ

          Самостійна VIII Територія Окенцє була районом дій 7 піхотного полку «Ґарлух» та авіабази «Лужице». В момент початку Повстання їхнім завданням було здобуття аеродрому Окенцє. На території аеродрому знаходилося 56 важких одиниць техніки, а наземний персонал налічував 2.500 осіб. Повстанські сили нараховували 1.200 солдатів. Вони повинні були сконцентруватися 1 серпня, прийшло менше половини особового складу.
          Повстанці були озброєні абияк, в більшості з них були переважно гранати власного виготовлення або пляшки із запалювальною сумішшю. Кількість повстанської вогнепальної зброї – кулеметів, гвинтівок та пістолетів – в усіх загонах загалом являла собою оснащення лише одного взводу піхоти.
          У цій ситуації командування в останню мить прийняло рішення про затримку атаки на аеродром. Нажаль, цього наказу не отримали усі загони. Частина з них атакувала визначені об’єкти. Під вогнем кулеметів та броньованого автомобіля загинув щонайменше кожен десятий з повстанців, які тут вели боротьбу.
          1 і 2 серпня 1944 р. в оточеному німцями будинку на вул. Краківській 173/175 під вогнем артилерії та вогнеметів загинуло близько п’ятдесят повстанців, серед них було кільканадцять санітарок. Повстанські сили, зосереджені на цій території, не досягли своєї мети і практично припинили своє існування.
          Заступник головного лікаря авіабази «Лужице», поручник лікар Вєслав Ротт (псевдонім «Овскі») підготував лікарню на вул. Бандурського 2/3, що повинна була стати санітарним пунктом полку «Ґарлух» та авіабази «Лужице». Оскільки операція на території аеродрому не вдалася, «Овскі» відступив до Кампіноса, де став керівником санітарної служби Групи «Кампінос».
          На території «Окенцє» була також дитяча лікарня, що містилася на вул. Бандурського, 21, а також лікарня Червоного Хреста на вул. Фортовій, де приймали поранених повстанців. Обидві лікарні працювали до 10 січня 1945 р.

Автор: Мацей Янашек-Сейдліц

Переклад: Ірина Кулеша

Copyright © 2016 SPPW1944. All rigths reserved.