Фоторепортаж з виставки "Воля обвинувачує 1939-1944 р."


          10 серпня 2008 у костелі св. Лаврентія на Редуті 56 на Волі на вулиці Вольська 140а відкрили виставку "Воля обвинувачує 1939 - 1944 р.".


автори виставки: Яніна Маньковська та Єжи Яновський


          Авторами виставки були Єжи Яновський та Яніна Маньковська з Яновських - брат і сестра, які у дитинстві пережили німецьку атаку на Варшаву у 1939 році, окупацію та Різанину Волі у серпні 1944 року.


          Під час організації виставки брав участь ксьондз Марек Ментрак, пробощ парафії св. Лаврентія, а також Управління Району Воля. Патронатом виставки був Бургомістр Району Воля.

          Це була перша від 64 років експозиція присвячена різанині населення Волі під час Варшавського повстання. Будинок за будинком, вулиця за вулицею німці вбивали чоловіків, жінок, маленьких дітей, вагітних жінок, хворих та калік. Німці нікого не пощадили. Після страт убивці підпалили опустілі будинки. Протягом декількох серпневих днів німці повбивали 50 тис. безборонних мешканців району, вдвічі більше, ніж становила кількість жертв злочину у Катині.

          Виставка, яка припинила мовчання триваюче вже понад шістдесят років, складається з трьох частин: атаки Німеччини на Польщу у 1939 році, німецької окупації у Варшаві (особливо зважаючи на Волю), а також Варшавського повстання 1944 з безпрецедентною масовою ліквідацією цивільного населення району Воля.

          На виставці знайшлися старанно добрані документи: німецькі відозви та накази, карти, фотографії гітлерівських злочинів, показання свідків Різанини Волі, фотографії з місць мучеництва Волі.

          Вибір місця виставки не був випадковий. Костел св. Лаврентія є тісно пов'язаний з історією Волі. Зараз біля нього знаходилося Поле Елекційне, де вибиралося королів Речі Посполитої. Костел є розташований на території Редуту 56, який був частиною Вольського Щита та захищав столицю від ворога, який атакував Варшаву від заходу. У цьому місці польські солдати захищали батьківщину від шведів, під час повстання Костюшка, під час листопадового повстання, а потім під час січневого повстання. Під час листопадового повстання у Редуті 56 загинув ген. Юзеф Совіньський.


Костел св. Лаврентія

Історія Редуту 56


Могила солдатів з 1831 року

Плита присвячена ген. Ю. Совіньському


          Також у цьому місці у 1939 році успішно зупинив німецьку атаку старший лейтенант Здзіслав Пацак. Під час Варшавського повстання 1944 у цьому костелі німці убили ксьондза капітана Мечислава Криґєра, пробоща парафії св. Лаврентія та капелана Армії Крайової.


Плита присвячена оборонцям Редуту 56 у 1939 році

Могила солдатів з 1939 року


Пам'ятник присвячений збитим льотчикам RAF

Могила повбиваних повстанців та мешканців Волі у 1944 році

Пам'ятник Різанини Волі у 1944 році

          Інавгурацію виставки попередила Божа Служба у костелі св. Лаврентія, яку відправив ксьондз Піотр Ярецький у 1750 річницю мучеництва св. Лаврентія та 64 річницю вибуху Варшавського повстання. Божу Службу присвятили полеглим повстанцям та мешканцям, які згинули під час Різанини Волі. У Божій Службі брали участь священики різних сповідувань з вольських парафії, а також численні мешканці Варшави.


          Після Божої Служби, люди, які зібралися у костелі, проспівали "Варшав'янку" та "Палацик Міхля".

          Пізніше відбулося офіціальне відкриття виставки при участі запрошених гостей та численних мешканців Варшави.До Книги Пам'яті вписується ксьондз біскуп Піотр ЯрецькийАтака Німеччини на Польщу у 1939 році
Окупація


Повстання 1944


Різанина ВоліІнтерв'ю, розмови, зустрічі


Голова Товариства Друзів Волі Ян Бернер
Кароль Муравський під час розмови з Єжим Яновським

Внук Броніслава Руховського під псевдонімом "Братек" під час розмови з Єжим Яновським

Розмовляють: Ян Берґер історик публіцист, Кароль Муравський історик публіцист, Яніна Маньковська співавтор виставки


Варшавські екскурсоводи: Е. Лендзіон та М. Путерницька, А. Боґуцька Голова Товариства Об’єднання Польща та Є. Яновський співавтор виставки

Представники Управління Району Воля: п.Новацький, п. Анна Фішер-Новацька, п. Ганна КурнатовськаІнтерв'ю з д-р Мстиславом Лурє, сином Польської Ніобе


Панство Маріа та Мстислав Лурє, а також панство Ельжбєта та Анджей Літваков'є


Ірена Свіонтковська та Кшиштоф Копф син Станіслава КопфаХудожниця Ганна Чарнота-Чарний та Яніна Маньковська

Сестра художниці Ванда з Єжим Яновським


          Експозицію можна було оглядати до 2 жовтня 2008, отже до річниці капітуляції повстання.Закриття виставки


Д-р Мстислав Лурє з дочкою Монікою
Книга Пам'яті


          Під час тривання експозицію оглянуло дуже багато мешканців Варшави та інших польських міст. Відвідували її також зарубіжні гості.

          Виставка "Воля обвинувачує 1939-1944 р." стала джерелом натхнення для створення на сторінці SPPW 1944 матеріалу присвяченого історії Волі.опрацювали: Мацей Янашек-Сейдліц
Яніна Маньковська
Єжи Яновський

фотографії: Малґожата Долбковська
Аґнєшка Маньковська
Яніна Маньковська

переклад: Йоанна Пєля
Copyright © 2012 Maciej Janaszek-Seydlitz. All rights reserved.