Projekcja filmu dokumentalnego "Powstaniec Warszawski"


         W dniu 21 kwietnia 2018 r. o godz.11.00 w sali im. J. Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie, odbył się specjalny pokaz filmu "Powstaniec Warszawski", zorganizowany przez Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 i Muzeum Powstania Warszawskiego.
         Film w reżyserii Andrzeja Androchowicza, wyemitowany po raz pierwszy w TVP w dniu 1 sierpnia 1982 r., przedstawia budowę i wodowanie w Stoczni Szczecińskiej statku Polskiej Żeglugi Morskiej m/s "Powstaniec Warszawski", a także powstańcze wspomnienia żołnierzy AK, którzy po wojnie zamieszkali w Szczecinie.
         Przed projekcją dr Maciej Białecki, prezes Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, opowiedział o Powstańcach Warszawskich w powojennym Szczecinie, a dr Jarosław Maliniak, kierownik Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego, przedstawił najnowsze odkrycia archiwalne - zdjęcia i dokumenty - związane ze statkiem m/s "Powstaniec Warszawski".
         W pokazie filmu w sali im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego udział wzięli zaproszeni goście: Anna Narolska, córka matki chrzestnej statku Ireny Rupniewskiej, sanitariuszki batalionu AK "Gozdawa" ps. "Irena", kpt. ż.w. Marcin Prüffer, syn kpt. ż.w. Jana Prüffera, członka honorowego ZPW, pierwszego dowódcy statku oraz Janina Kin, ostatnia przewodnicząca koła Związku Powstańców Warszawskich w Szczecinie. Goście wzięli udział w dyskusji po projekcji filmu.
         Poniżej prezentujemy fotoreportaż z ww. wydarzenia.
         Nie udało się niestety, mimo poszukiwań m.in. przez Radio Szczecin, zaprosić na spotkanie Powstańców, którzy brali udział w wodowaniu, chrzcinach i podniesieniu bandery statku w 1982 r.

Maciej Janaszek-Seydlitz


  


    


    


    


    


    


  zdjęcia: Piotr Śmiłowicz


Copyright © 2018 SPPW1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.