Czarna seria

Galeria obrazów Janusza Wałkuskiego
         Janusz Wałkuski urodził się w 1934 r. Dzieciństwo spędził w Warszawie na Woli. Powstanie Warszawskie przeżył na Woli i Starym Mieście. Cudem uniknął śmierci w wybuchu "czołgu-pułapki" 13 sierpnia 1944 r. na ul. Kilińskiego na Starym Mieście. Po upadku Starego Miasta przeszedł w kondukcie wypędzonych mieszkańców Starówki do kościoła św. Wojciecha na ul. Wolskiej.
         Całe dorosłe życie również spędził w Warszawie. Temu miastu poświęca swój wolny czas i emocje. Przeżycia związane z okupacją i Powstaniem Warszawskim głęboko wryły mu się w pamięć. Poświęcił im cykl wspomnień oraz galerię obrazów upamiętniających Warszawę lat 1944-45.

         Mówi autor:
         "Obrazy, które nazwałem "Czarną serią" zacząłem malować kilka lat temu, używając prawie wyłącznie czarnej olejnej farby. Zachowałem również jednolity ich format 50x65 cm.
         Powstawały one na podstawie zdjęć dokumentujących zniszczoną Warszawę oraz moich osobistych wspomnień. Starałem się wnieść do nich własny emocjonalny stosunek - ja tamtą Warszawę widziałem, żyłem wśród jej ruin.
         Obrazy były eksponowane na wielu wystawach i spotkaniach. Za każdym razem budziły ogromne emocje, szczególnie wśród ludzi, którzy pamiętają tamte czasy. Jeden z obrazów cyklu został przekazany fundacji Paula Hardeja w Chicago. Fundacja ma na celu przybliżenie społeczeństwu amerykańskiemu historii Polski od 1939 r. do dnia dzisiejszego, ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego 1944
.          Cykl nie jest zamknięty, będę go dalej kontynuował. W przyszłości chciałbym ekspozycję na stronie internetowej rozszerzyć o współczesne zdjęcia miejsc przedstawionych na obrazach."


         Zapraszamy do obejrzenia tej bardzo ciekawej i poruszającej galerii.
Polska Walcząca 1944
W mojej piwnicy 1944
Płonące Powiśle 1944
Droga przez kanał 1944
Ruiny getta 1945
Okna mojego domu Chłodna 18
Zamek Królewski 1945
Kościół Sakramentek 1945
Kolumna Zygmunta 1945
Kościół św. Jacka 1945
Grób Nieznanego Żołnierza 1945
Ulica Piwna 1945

Rynek Starego Miasta - Strona Barsa 1945
Powrót
Rynek Starego Miasta - Strona Kołłątaja 1945         Zapraszamy również do lektury wspomnień Janusza Wałkuskiego "Moja wojna 1939-1945" dostępnych na naszej stronie.

opracował Maciej Janaszek-Seydlitz


Copyright © 2010 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.