Pułk "Garłuch"


Opis:

         Jednostkę utworzyli w końcu 1939 r. byli oficerowie 7 pp legionowej.7 pp AK działał na zachodnich przedmieściach Warszawy jako główna siła VIII samodzielnego rejonu Warszawskiego Okręgu AK z zadaniem zajęcia lotniska na Okęciu w momencie wybuchu Powstania. Z tego względu pułk miał w swym składzie bazę lotniczą "Łużyce".
         Przed Powstaniem pułk osiągnął liczebność około 2.300 żołnierzy w składzie 3 batalionów, bazy lotniczej "Łużyce" i służb.

Dowódcą pułku w 1944 r. był mjr Stanisław Wysocki "Babiarz".

         1 sierpnia 1944 pułk skoncentrował się w nakazanych regionach , ale dowódca pułku odwołał natarcie ze względu na zbyt wielkie siły nieprzyjaciela. Rozkaz nie dotarł do wszystkich oddziałów, niektóre podjęły bój ponosząc duże straty, zwłaszcza w 3 batalionie i baterii "Kuba". Rozproszone oddziały przedostały się do Puszczy Kampinoskiej, lasów Chojnowskich i na Mokotów. W drodze do Puszczy Kampinoskiej została wzięta do niewoli i rozstrzelana w wykopie kolei radomskiej grupa 22 żołnierzy "Garłucha" . Część żołnierzy walczyła w różnych oddziałach powstańczych.


Opis odznaki:

         Tarcza pięcioboczna, obrzeżona wąską ramką. W centrum "kotwica" między literami AK, poniżej GARŁUCH / 7 pp. Nad kotwicą łamana linia symbolizująca szczyt górski. Całość pokryta niebieską, przezroczystą emalią, srebrzona. Tombak, wymiary 11x19,3 mm.Bardziej szczegółowy opis historii pułku "Garłuch" znajduje się na stronie Wikipedii.


redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz

opracowanie graficzne: Joanna Janaszek-Seydlitz


Copyright © 2004-2005 SPPW1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.