Zgrupowanie "Leśnik"


Opis:

         Zgrupowanie sformowane 3 sierpnia 1944 w gmachu sądów na Lesznie na bazie służby uzbrojenia Komendy Głównej AK oraz ochotników.

W skład zgrupowania wchodziły:
- sztab,
- 1 kompania,
- 2 kompania,
- kompania miotaczy ognia
- służba sanitarna,
- oddział specjalny - produkcja granatów, min itp.
- oddział zwiadowczy

         Dowódca płk Jan Szypowski "Leśnik".

         Z gmachu sądów dokonywano wypadów zbrojnych w rejonie getta, Hali Mirowskiej i ul. Chłodnej. Po sformowaniu, opuszczając sądy zgrupowanie liczyło 400 ludzi. Oprócz działań bojowych do zadań zgrupowania należało organizowanie wytwórni butelek zapalających, granatów i rusznikarni na terenie Starego Miasta. Zgrupowanie przeprowadziło atak na fort Traugutta, stoczyło ciężkie walki w Hali Autobusowej przy ul. Inflanckiej i Zajezdni Tramwajowej przy ul. Sierakowskiego. Oddziały zgrupowania walczyły na terenie szpitala Jana Bożego , na Stawkach, w Ratuszu, klasztorze Kanoniczek i w Pałacu Blanka.
         Na rozkaz płk Karola Ziemskiego "Wachnowskiego" zgrupowanie "Leśnik" skierowano do obrony Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych , gdzie stoczyło zacięte walki. Ponosząc ciężkie straty 27 sierpnia oddziały "Leśnika" zostały wycofane z PWPW. Liczebność kompanii wynosiła 20% pierwotnego stanu. Na Starówce poległo około 160 powstańców i prawie tylu zostało ciężko rannych. Resztki zgrupowania zostały wcielone do zgrupowania "Radosław". Wraz z nim otrzymały rozkaz przejścia kanałami do Śródmieścia . 2 kompania po przegrupowaniu i uzupełnieniu stanu zajęła pozycje przy ul. Książęcej , gdzie walczyła do końca Powstania. 1 kompania wraz z kompanią miotaczy ognia została skierowana wraz z "Radosławem" na ul. Wilanowską. Oddziały walczące tu poniosły ogromne straty. Ostatnią redutą na przyczółku był dom na rogu Solec i Wilanowskiej , który padł 23 września. Tu żołnierze "Leśnika" zakończyli swój szlak bojowy.


Opis odznaki:

         Stylizowana, posrebrzana litera L, na której umieszczona jest czarna emaliowana "kotwica".
Tombak, wymiary 13,7x20 mm.



Bardziej szczegółowy opis historii zgrupowania "Leśnik" znajduje się na stronie Wikipedii.


redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz

opracowanie graficzne: Joanna Janaszek-Seydlitz






Copyright © 2004-2005 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.