535 pluton AK "Słowaków"


Opis:

         Oddział wywodzący się z Konspiracyjnego Słowackiego Komitetu Narodowego działającego na terenie okupowanej Warszawy, który miał swoje placówki wśród kolonii i skupisk słowackich na terenie Polski.
         Zorganizowany w pluton na prawach kompanii kadrowej otrzymał numerację 535 w składzie kompanii por. "Leguna" w 4 rejonie Obwodu Mokotów.
         W składzie plutonu byli Słowacy, Czesi, Węgrzy, Azerbejdżanie, Gruzini, Ormianie, Francuzi i Polacy. Nosili opaski w barwach narodowych Słowacji.

Dowódca ppor. Mirosław Iringh "Stanko".

         W Powstaniu walczył jako 3 pluton 1 kompanii batalionu "Tur" zgrupowania AK "Kryska" na Czerniakowie . Przez pluton przewinęło się około 60 powstańców różnej narodowości. Poległo w walce 26 żołnierzy.Opis odznaki:

         Zdeformowana elipsa obrzeżona szeroką listewką. W otoku napis MOKOTÓW o 1944 o CZERNIAKÓW / 535 AK. Na środku "kotwica". Pole podzielone ukośnie na trzy pasy lakierowane w słowackich barwach narodowych: białym, niebieskim i czerwonym.
Mosiądz, wymiary 20x22 mm.Bardziej szczegółowy opis historii 535 plutonu AK "Słowaków" znajduje się na stronie Wikipedii.


redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz

opracowanie graficzne: Joanna Janaszek-Seydlitz


Copyright © 2004-2005 SPPW1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.