Projekt "Na przedpolu Warszawy"
- VII Obwód Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej "Obroża".


          Autorski cykl "Na przedpolu Warszawy" przeprowadzony w latach 2015/2016 jest kontynuacją przeprowadzonego w latach 2014/2015 programu "Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim 1944".
          Poświęcony VII Obwodowi Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej o kryptonimie "Obroża". Administracyjnie VII Obwód obejmował powiat warszawski. Podzielony był na 4 regiony, po cztery z każdej strony Wisły. Na prawym brzegu były to: Legionowo, Marki, Rembertów i Otwock. Na lewym brzegu: Piaseczno, Pruszków, Ożarów i Łomianki. W obwodzie służyło łącznie prawie 16 tys. osób.

          Autorem i realizatorem projektu jest Augustyn Dobiecki, warszawski przewodnik, członek SPPW 1944 i ZPW. Dzięki niemu zostało zrealizowane to ogromne przedsięwzięcie. Niezbędna była również współpraca Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i towarzyszenia Monopol Warszawski. Aktywny udział w realizacji brali udział członkowie Oddziału Akademickiego TPW oraz miejscowi organizatorzy, działacze i świadkowie historii.
          W okresie wrzesień 2015 - kwiecień 2016 zorganizowano i przeprowadzono 1 Spotkanie w budynku PAST-y i 4 całodzienne Wizje Terenowe poświęcone poszczególnym Rejonom "Obroży". Wzięło w nich udział łącznie kilkaset osób. Do każdego spotkania został przygotowany specjalny Zeszyt Tematyczny, opracowany przez Augustyna Dobieckiego. Każdy z zeszytów zawiera ciekawe, często unikatowe informacje, dotyczące poszczególnych tematów spotkań.

          Zapraszamy do uważnej lektury udostępnionych na naszej stronie kolejnych Zeszytów. Są one prezentowane w kolejności poznawania poszczególnych Rejonów "Obroży", a nie w chronologii kolejnych wycieczek historycznych.

Maciej Janaszek-Seydlitz          Zeszyty do poszczególnych sesji:

           Sesja nr 1 Dywizja na przedpolu Warszawy - VII Obwód AK "Obroża"

           Sesja nr 2 Pomiędzy Wisłą a frontem wschodnim - Rejon I "Marianowo-Brzozów" Legionowo i Rejon II "Celków" Marki

           Sesja nr 3 Na froncie - Rejon III "Dęby" Rembertów i Rejon IV "Fromczyn" Otwock

           Sesja nr 4 Na ratunek Warszawie - Rejon V "Gątyń" Piaseczno i Rejon VI "Helenów" Pruszków

           Sesja nr 5 Szlakiem bojowym żołnierzy Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej - Rejon VII "Jelsk - Jaworzyn" Ożarów i Rejon VIII "Łęgów" Młociny - Kampinos


Copyright © 2016 SPPW1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.