Batalion "Zaremba-Piorun"


Opis:

         Batalion powstańczy sformowany w pierwszych dniach Powstania w 3 rejonie Obwodu Śródmieście z kompanii osłonowej "Lubicz" i dowództwa Obwodu "Obroża", oddziału "Sylwestra", części żołnierzy bazy lotniczej "Łużyce" oraz ochotników. Po pierwszych walkach nastąpiła reorganizacja oddziału.

W skład batalionu weszły:
- 1 kompania "Ambrozja",
- 2 kompania "Jur",
- 3 kompania "Witold".

Dowódca batalionu rtm. Romuald Radziwiłłowicz "Zaremba".

         Batalion "Zaremba" walczył między ulicami Wilczą, Emilii Plater , Poznańską , Żulińskiego, Marszałkowską, podejmując szczególnie zacięte walki z placówką niemiecką "Frontleitstelle" w budynkach między ul. Hożą, a Wspólną.
         Po ciężkim zranieniu rtm. "Zaremby" (utrata ręki) dowództwo batalionu objął kpt. Franciszek Malik "Piorun" cichociemny. Od tej pory batalion nosił nazwę "Zaremba-Piorun".
         22 sierpnia dwie drużyny batalionu uczestniczyły w zdobyciu Małej PAST-y na ul. Piusa XI . Pomimo ustawicznych ataków niemieckich wspieranych przez czołgi i "goliaty" żołnierze batalionu utrzymali wywalczone przez siebie pozycje do kapitulacji Powstania.


Opis odznaki:

         Spadający orzeł (wzorowany na Znaku Spadochronowym nadawanym od 1941 r. w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie) trzymający w szponach napis BAON AK / PIORUN. Z ostatnich liter wystaje do dołu stylizowane ostrze, co nadaje całości postać błyskawicy.
Biały metal, wymiary 9,2x43,6 mm.


Bardziej szczegółowy opis historii batalionu "Zaremba-Piorun" znajduje się na stronie Wikipedii.


redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz

opracowanie graficzne: Joanna Janaszek-Seydlitz


Copyright © 2004-2005 SPPW1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.