INFORMACJE







Maj 2022 r.



Zmarła Jolanta Kolczyńska

Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 29 maja 2022 r. odeszła na wieczną wartę kpt. w st. sp. Jolanta Kolczyńska ps. "Klara" - w Powstaniu łączniczka dowódcy 6 kompanii "Jeremi" 2 batalionu "Lecha Grzybowskiego" Zgrupowania AK "Chrobry II".
Niestrudzona działaczka dla Warszawy i pamięci Powstania Warszawskiego.
Członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich od początku jego istnienia, wieloletni członek Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Była współzałożycielem, pierwszym prezesem i członkiem honorowym Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.
Dziennikarka, przez 20 lat redaktor naczelna Biuletynu Informacyjnego Związku Powstańców Warszawskich "Powstaniec Warszawski".
Na zawsze pozostanie w naszych sercach...

Uroczystości pogrzebowe w dniu 7 czerwca 2022 r. rozpoczną się Mszą świętą o godz. 11.00 w Sali A na Cmentarzu Północnym.


Grudzień 2019 r.



Zmarła Janina Mańkowska

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 5 grudnia 2019 r. zmarła Janina Mańkowska - członek naszego Stowarzyszenia, niestrudzenie zabiegająca o pamięć ofiar Rzezi Woli.
Wspólnie z bratem, śp. Jerzym Janowskim, stworzyła wystawę "Wola Oskarża 1939-44" oraz doprowadziła do ustanowienia 5 sierpnia Ogólnowarszawskim Dniem Pamięci Mieszkańców Woli wymordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego. Była jednym z inicjatorów budowy Pomnika Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 na Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności.
Była współautorką kompleksowego opracowania "Wola", poświęconego losom tej dzielnicy Warszawy, dostępnego na stronie internetowej SPPW 1944.
Była również poetką. Co roku jeden z Jej wierszy o Woli jest tradycyjnie odczytywany na uroczystościach 5 sierpnia pod Pomnikiem Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli, obok przemówień i listów prezydentów, premierów i ministrów.

W niedzielę 15 grudnia o godz. 17.30 w kościele pw. Św. Karola Boromeusza na Powązkach została odprawiona Msza św. w Jej intencji.


Marzec 2019 r.



Zmarł Janusz Wałkuski

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 1 marca 2019 r. zmarł Janusz Wałkuski, wieloletni członek SPPW 1944, były członek Zarządu Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944. Urodzony w Ciechanowie, całe życie spędził w Warszawie. Powstanie Warszawskie 1944 r. przeżył na Starym Mieście. Będąc 10 letnim dzieckiem cudem przeżył 13 sierpnia 1944 r. wybuch "czołgu pułapki" na ul. Kilińskiego. Był człowiekiem wielu talentów. Z wykształcenia był geodetą-kartografem, z zamiłowania malarzem, modelarzem, pisarzem, autorem wielu patentów. Był uczestnikiem polskich i niemieckich misji archeologicznych w Egipcie.
Pielęgnował i propagował wśród warszawiaków, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, wiedzę o przedwojennej Warszawie, o życiu okupacyjnym ludności cywilnej. Wiele energii poświęcił również krzewieniu wiedzy o Powstaniu Warszawskim 1944. Jego wojenne wspomnienia "Moja wojna 1939-1945" znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia oraz w nr. 8 Zeszytów Pamięci Powstania Warszawskiego wydanym przez Stowarzyszenie. Jest tu również Jego galeria obrazów olejnych "Czarna seria" przedstawiająca Warszawę 1944-1945.
Janusz Wałkuski stworzył unikatową kolekcję modeli niemieckiej broni pancernej użytej w czasie Powstania Warszawskiego. Modele stanowią ilustrację do Jego opracowania "Niemiecka broń pancerna w Powstaniu Warszawskim" dostępnego na stronie internetowej SPPW 1944. Jego dokonania były prezentowane w Warszawie na wielu wystawach. W Archiwum Historii Mówionej muzeum Powstania Warszawskiego można zapoznać się z relacją Janusza Wałkuskiego.
Ciężka choroba przerwała Jego aktywność. Odszedł w wieku 85 lat.

5 maja 2019 r. o godz. 19.00 odbyło się Jego pożegnanie w Kaplicy Pożegnań w Konstancinie przy ul. Warszawskiej 46.
W piątek 15 marca 2019 r. o godz. 12.00 odbyła się Msza św. żałobna w kościele św. Wincentego a'Paulo (kościół drewniany) na Cmentarzu Bródnowskim, po czym nastąpiło wyprowadzenie do grobu rodzinnego na tymże cmentarzu.


Sierpień 2018 r.


gen. Z. Ścibor-Rylski podczas swoich 101 urodzin
(fot. Straż Miejska m.st. Warszawy)


Zmarł gen. bryg. w st. sp. Zbigniew Ścibor-Rylski ps. "Motyl"

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 3 sierpnia 2018 r. w wieku 101 lat zmarł generał brygady w st. sp. pilot Zbigniew Ścibor-Rylski, bohater wojenny i uczestnik Powstania Warszawskiego, Prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.
Urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach koło Kijowa. Dzieciństwo spędził w Studziankach i w majątku Wywłoczka koło Zwierzyńca.
Uczęszczał do Realnego Gimnazjum Męskiego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, następnie - po śmierci ojca - do Gimnazjum im. Sułkowskich w Rydzynie koło Leszna i do Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, gdzie w 1936 r. zdał egzamin dojrzałości.
Odbył kurs w 57 pułku piechoty w Poznaniu i w Wojskowym Ośrodku Szybowcowym w Ustianowej koło Ustrzyk Dolnych, a w 1939 r. ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w stopniu sierżanta podchorążego ze specjalnością mechanika silników i przyrządów lotniczych.
4 września 1939 r. rozpoczął służbę jako podporucznik w 1 Pułku Lotniczym na Okęciu (jako prymus miał prawo wyboru jednostki). Po ewakuacji z Warszawy brał udział w bitwie pod Mrozami koło Kałuszyna 7 września, w ramach Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. bryg. Franciszka Kleeberga pod Łęczną, Adamowem, Wolą Gułowską i Kockiem, gdzie SGO "Polesie" 6 października skapitulowała. Po próbie przebicia się do Rumunii dostał się do niewoli. Znalazł się w Stalagu w Stargardzie Szczecińskim. Zgłosił się na roboty, trafił do wsi Horst, a następnie do Pyrlitz (Pyrzyce), skąd uciekł. 1 września 1940 r. wrócił do Warszawy.
We wrześniu 1940 r. został zaprzysiężony w Związku Walki Zbrojnej. Używał nazwiska Zbigniew Kamiński i pseudonimu "Stanisław". Zaczął pracę w Przemysłowo-Handlowych Zakładach Chemicznych Ludwik Spiess i Syn S. A. przy ul. Bielańskiej. Jednocześnie brał udział w typowaniu miejsc zrzutów, a od 1942 r. do czerwca 1943 r. w przyjmowaniu zrzutów w Generalnej Guberni.
15 czerwca 1943 r. dostał dokumenty na nazwisko Zbigniew Jankowski i zaczął używać pseudonimu "Motyl", od kryptonimu akcji Kedywu przerzutów na Zachód części rakiet V1 i V2. W lipcu 1943 r. został kierownikiem obsługi zrzutów w Kowlu.
1 stycznia 1944 r. zaczął służbę w 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. W lutym został dowódcą 2 kompanii 1 batalionu "Sokół" 50 pułku piechoty. Walczył w bitwach m. in. pod Sztuniem i Stawkami, chroniąc polską ludność przed terrorem niemieckim oraz ukraińskim. 21 lipca na rozkaz Komendy Głównej AK zameldował się w Warszawie, już jako porucznik.
1 sierpnia 1944 r. rozpoczął służbę w batalionie "Czata 49" Zgrupowania AK "Radosław" jako dowódca plutonu, następnie kompanii. Brał udział w walkach na Woli i Starym Mieście, kanałami przeszedł do Śródmieścia. 28 sierpnia dostał awans na kapitana. Walczył na Powiślu i Górnym Czerniakowie. Po śmierci Rosjanina objął dowodzenie walczącego na przyczółku czerniakowskim 1 batalionu 9 pułku piechoty 1 Armii WP gen. Berlinga - był to jedyny taki przypadek w historii. Z "Radosławem" przeszedł kanałami na Mokotów, a po upadku tej dzielnicy znów kanałami do Śródmieścia. Na rozkaz płk. Jana Mazurkiewicza ps. "Radosław" wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Uciekł z obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie.
Po wojnie mieszkał i pracował w Poznaniu jako kierownik biura sprzedaży, kierowca i inspektor techniczny.
W 1989 r. był współzałożycielem Związku Powstańców Warszawskich, od tego czasu kierował nim, z trzyletnią przerwą.
Był członkiem Rady Honorowej Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. W latach 2004-2014 był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był członkiem Związku 27 Wołyńskiej Dywizji AK i Związku Kleeberczyków Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie".
Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (dwukrotnie), Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Odznaką za Rany i Kontuzje (trzykrotnie ranny), Medalem za Warszawę 1939-1945, Medalem Pro Memoria, Medalem Pro Patria, Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju i Medalem Izraelskich Sił Obronnych. Otrzymał także Odznakę Mechanika Lotniczego, Odznakę "Za zasługi w upamiętnianiu bohaterstwa Żołnierzy Batalionów Chłopskich", Medal "Za zasługi dla Fundacji Warszawa Walczy 1939-1945", Medal Pamiątkowy Pro Masovia, Medal z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz Medal Augusta Ferdynanda Wolffa - najwyższe odznaczenie Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego.
Od 31 lipca 2008 r. był Honorowym Obywatelem m. st. Warszawy.

opr. MB

Zapraszamy do lektury biografii Generała na naszej stronie internetowej.

Zgodnie ze swoją wolą gen. Zbigniew Ścibor-Rylski spocznie w XIX-w rodzinnym grobowcu na warszawskich Powązkach, obok Zofii Rapp - Kochańskiej, ps. "Marie Springer", asa wywiadu Armii Krajowej i uczestniczki Powstania Warszawskiego, ukochanej małżonki Generała.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 10 sierpnia (piątek) o godz. 13.00 w kościele św. Karola Boromeusza, ul. Powązkowska 14 w Warszawie, po czym zmarły spocznie w rodzinnym grobowcu na warszawskich Powązkach.

W siedzibie Związku Powstańców Warszawskich, ul. Długa 22 w sali wystawowej na I p. została wyłożona Księga Kondolencyjna. Wpisów można dokonywać:
09.08.2019 (czwartek) w godz. 11.00-17.00
13-14.08.2018 (poniedziałek-wtorek) w godz. 11.00-14.00
20-23.08.2018 (poniedziałek-czwartek) w godz. 11.00-14.00


Czerwiec 2018 r.



Zmarł Mścisław Lurie

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 22 czerwca 2018 r. zmarł dr Mścisław Lurie, syn Warszawskiej Niobe - Wandy Lurie, która przeżyła własne rozstrzelanie 5 sierpnia 1944 r. podczas rzezi Woli. Dla dziecka, które w sobie nosiła, bohaterska matka wyczołgała się spod sterty trupów i 20 sierpnia urodziła syna. Ofiarowała mu 74 lata życia...
Mścisław Lurie był doktorem nauk chemicznych. Przez wiele lat pracował w Instytucie Kształcenia Nauczycieli. Był autorem wzorów i opracowań patentowo-użytkowych z zakresu środków chemicznych i ochrony środowiska oraz współtwórcą Olimpiady Wiedzy Technicznej. Jako pedagog resocjalizacyjny i kurator sądowy prowadził kuratorski ośrodek pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie. W latach osiemdziesiątych działał w prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom.
Był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, w ostatnim okresie członkiem Komisji Rewizyjnej SPPW. Poświęcał swój czas i energię dla kultywowania pamięci Powstania Warszawskiego i niemieckiego ludobójstwa na Woli w sierpniu 1944 roku.
Był współzałożycielem i aktywnym członkiem Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę oraz założycielem i prezesem Stowarzyszenia Byłych Ocalałych Dzieci Dulag 121 im. Wandy Lurie - Polskiej Niobe. Społecznie pomagał bezrobotnym działając w Polskim Stowarzyszeniu Chrześcijańskich Przedsiębiorców w Warszawie. Współpracował z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie oraz z Caritas. Był też członkiem Towarzystwa Przyjaciół Woli, Stowarzyszenia Dzieci Wojny, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Internowanych i innych organizacji.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem "Pro Memoria", Medalem "Pro Patria", Srebrnym i Złotym Medalem "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej", Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka" oraz m.in. Medalem im. dr. Henryka Jordana, Medalem Maksymiliana Kolbe, honorowymi odznakami Srebrnej i Złotej Syrenki oraz medalem pamięci cywilnej ludności Warszawy zmuszonej do opuszczenia miasta przez okupanta niemieckiego w dniach Powstania.
Jest autorem książki poświęconej pamięci Wandy Lurie pt. "Polska Niobe", wydanej w 2004 r., w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Od 2004 r. skwer w pobliżu dawnego domu nosi imię Wandy Lurie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 27 czerwca o godz. 12.00 w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. KEN 101 w Warszawie, po czym zmarły spocznie na cmentarzu rzymskokatolickim w Piasecznie przy ul. Kościuszki.


Październik 2015 r.



Zmarł Jerzy Antepowicz

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 30 października 2015 r. zmarł Jerzy Antepowicz, harcerz "Szarych Szeregów", członek Zarządu Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 r. Jego życie było przykładem pasji życiowej i aktywności społecznej. Absolwent Politechniki Warszawskiej i Wyższej Szko0ły Muzycznej. Mając wykształcenie techniczne równocześnie był artystą tenorem, solistą teatrów operowych i operetkowych, animatorem kultury. Był przewodniczącym Oddziału Warszawskiego i Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, działaczem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, prezesem Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum imienia Stefana Batorego i dyrektorem artystyczny chóru szkolnego "Batory". Udzielał się również jako instruktor PTTK i aktywny działacz harcerski. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Odszedł nagle w wieku 85 lat.
Nabożeństwo żałobne odbyło się 30 listopada 2015 r. o godz. 14.00 w kościele św. Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14, po czym nastąpiło wyprowadzenie prochów do grobu rodzinnego na Cmentarzu Powązkowskim.


Wrzesień 2014 r.



Zmarł Jerzy Janowski

24 września 2014 r. odszedł od nas Jerzy Janowski. To jedna z tych postaci, bez których Warszawa nie byłaby taka, jaką jest. Wielki patriota warszawskiej Woli, gdzie cudem ocalał z rzezi w sierpniu 1944 r.
Był przewodnikiem warszawskim i wolontariuszem Muzeum Powstania Warszawskiego, działaczem Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944. Twórca wystawy "Wola Oskarża 1939-44", Inicjator ustanowienia 5 sierpnia Ogólnowarszawskim Dniem Pamięci Mieszkańców Woli wymordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego.
To między innymi jego praca doprowadziła do uznania martyrologii i bohaterstwa ludności cywilnej podczas Powstania Warszawskiego.
Odszedł nagle i nieoczekiwanie. Jeszcze w sierpniu zaangażował się, wraz z siostrą Janiną, w wielki projekt upamiętnienia miejsc egzekucji i stosów ciałopalnych na ulicach Woli. W ostatnich dniach życia zainicjował powstanie społecznego Komitetu Budowy Pomnika Mieszkańców Woli Spalonych przy ul. Bema 54.
Jego niespożyta energia pozostaje w nas, kontynuujących jego pomysły i dzieła.


Czerwiec 2012 r.



Zmarł Andrzej Rumianek

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 12 czerwca 2012 r. zmarł Andrzej Rumianek ps. "Tygrys", Wiceprezes Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.
Był powstańcem warszawskim w batalionie "Bończa" Zgrupowania Armii Krajowej "Róg", jednym z założycieli SPPW 1944. Był twórcą i prowadzącym cykl Spotkania ze Świadkami Historii, które co miesiąc odbywają się od kilku lat w sali im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Od lat, w trakcie obchodów rocznicowych Powstania, prowadził młodzież "szlakiem barykad Starego Miasta".
Aktywnie uczestniczył w pracach Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, do końca tryskał energią i nowymi pomysłami.
Żył 84 lata.
Będzie nam Go bardzo brakować.


Grudzień 2011 r.



Płyty gramofonowe do repliki radiostacji "Błyskawica"

Podczas audycji nadawanych przez "Błyskawicę" w 1944 roku były odtwarzane również utwory muzyczne. Audycje rozpoczynały i kończyły się "Warszawianką", a wiadomości uzupełniano utworami Chopina, takimi jak: Etiuda Rewolucyjna, Polonez op. 53 i inne.
16 grudnia 2011 roku pan Bogdan Żarski, krótkofalowiec NN9B., Polak zamieszkały w USA przesłał płyty gramofonowe z poszukiwanymi utworami Chopina. Trzy płyty zostały w dniu przekazane jako dar do Muzeum Powstania Warszawskiego. Za ten piękny dar dla Muzeum, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podziękował w liście wysłanym do pana Bogdana Żarskiego.
W dalszym ciągu poszukujemy płyty z utworem "Warszawianki", 78 obr/min, nagranej przed 1 września 1939 r. Jest to utwór instrumentalny, nieśpiewany.
Zwracamy się z apelem, szczególnie do rodaków mieszkających zagranicą, którzy posiadają taką płytę o kontakt z nami lub Muzeum Powstania.



26 maja 2011 r.


Warszawa, 26 maja 2011 r.


Zaproszenie


Zarząd Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 serdecznie zaprasza na Walne Zgromadzenia Stowarzyszenia, które odbędzie się w dniu 18 czerwca 2011 roku w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Długiej 22 w Warszawie.
I termin godz. 11.oo; II termin godz. 11,3o

Proponowany porządek obrad:: 1. Otwarcie Zgromadzenia, wybór przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza Zgromadzenia
2. Przyjęcie porządku obrad
3. Wybór komisji wnioskowej i mandatowo-skrutacyjnej
4. Sprawozdanie merytoryczne i finansowe Zarządu z działalności w roku 2010
5. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej
6. Dyskusja nad sprawozdaniami
7. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdań Zarządu
8. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania Komisji Rewizyjnej
9. Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Zarządu
10. Wybory uzupełniające do Zarządu i Komisji Rewizyjnej
11. Dyskusja c. d.
12. Sprawozdanie komisji mandatowo-skrutacyjnej o wynikach wyborów
13. Sprawy różne
14. Sprawozdanie komisji wnioskowej
15. Zamknięcie Zgromadzenia

Zmiana terminu Zgromadzenia była spowodowana ograniczeniami narzuconymi przez Policję w związku z wizytą Prezydenta USA Baracka Obamy, który 28 maja składa kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Liczymy na liczną obecność i aktywny udział w Zgromadzeniu.

Za Zarząd

Jolanta Kolczyńska
Prezes



18 maja 2011 r.

Uwaga! W związku z wizytą Prezydenta USA Baracka Obamy, który 28 maja 2011 będzie składał wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego, nie odbędzie się planowane w tym terminie, Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Pamieci Powstania Warszawskiego 1944.
Nowy termin Zgromadzenia ustalony jest na 18 czerwca 2011 o godz. 11.00 w sali wystawowej ZPW przy ul. Długiej 22, I piętro, w Warszawie.

Prezes SPPW1944
Jolanta Kolczyńska



Lipiec 2010 r.

Koncert śpiewanych wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

2 lipca 2010 r. (piątek) o godz. 19.00 w Warszawskim Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, przy ul. Podskarbińskiej 2 odbędzie się koncert śpiewanych wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "Elegia o chłopcu polskim - wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" w wykonaniu pana Sławomira Zygmunta. Wstęp wolny.


Kwiecień 2010 r.

Katastrofa rządowego samolotu

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.56 w lasach pod Smoleńskiem w Rosji rozbił się samolot rządowy wiozący polską delegację na obchody 70 rocznicy mordu katyńskiego.
W katastrofie zginęli: Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką, ostatni Prezydent RP na emigracji Ryszard Kaczorowski, Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, niemal wszyscy najważniejsi dowódcy Sił Zbrojnych RP, członkowie rządu, parlamentarzyści, duchowni, działacze państwowi i społeczni, oficerowie BOR, załoga samolotu. Katastrofa pochłonęła łącznie 96 ofiar.
Między innymi zginęli kombatanci Armii Krajowej: gen. bryg. Stanisław Komornicki ps. "Nałęcz", powstaniec warszawski, Kanclerz Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari; ppłk Stanisław Dębski ps. "Zbych-Prawdzic", powstaniec warszawski, Członek Kapituły Orderu VM oraz ppłk Czesław Cywiński, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.


Marzec 2010 r.

Promocja książki Stanisława Likiernika

11 marca 2010 r. (czwartek) o godz. 11.00 w dużej sali na IV p. w budynku "Pasty" na ul. Zielnej odbyła się promocja książki Stanisława Likiernika "Diabelne szczęście czy palec boży".


Wrzesień - październik 2009 r.

Spektakl dramatyczno-muzyczny

We wrześniu i październiku 2009 będzie trzykrotnie wystawiony spektakl dramatyczno-muzyczny "Warszawskie Dzieci. Opowieść Matki o Powstaniu Warszawskim". Spektakle odbędą się w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz ośrodku TAKT Polnisch-österreichischer Kultur Verein w Wiedniu.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Sierpień 2009 r.

Mikrofon do repliki radiostacji "Błyskawica"

7 sierpnia 2009 r., w 65 rocznicę Powstania Warszawskiego, panowie - Henryk Berezowski i Eugeniusz Szczygieł, kolekcjonerzy starych radioodbiorników, działający w Towarzystwie "Trioda", przekazali do Muzeum Powstania mikrofon Dralowit Reporter Type DR1. Był to dokładnie taki sam mikrofon, jaki był używany przy radiostacji "Błyskawica". Różnił się od typu DR2, użyczonego wcześniej przez Muzeum Techniki (i zwróconego po 2 latach) sposobem mocowania wkładki mikrofonowej, przy identycznym układzie elektrycznym.
Po wykonaniu niezbędnych czynności konserwacyjnych, sprawny mikrofon został podłączony do nadajnika repliki "Błyskawicy". Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania, uzyskano jakość i wierność przekazywania mowy i muzyki porównywalną z obecnymi nowoczesnymi mikrofonami.


Listopad 2006 r.

Konkurs na scenariusze filmów

W pierwszej połowie listopada 2006 został rozstrzygnięty konkurs na scenariusze filmów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Sierpień 2006 r.

Odezwie się powstańcza radiostacja "Błyskawica"

8 sierpnia 2006 r. (wtorek) o godz. 9.45 rozpocznie pracę replika powstańczej radiostacji "Błyskawica" nadającej komunikaty w czasie trwania Powstania Warszawskiego 1944.
Radiostacja będzie nadawała z terenu Muzeum Powstania Warszawskiego na częstotliwości 7,067 MHz. Słowo wstępne wygłosi generał Zbigniew Ścibor-Rylski ps. "Motyl", w czasie Powstania oficer batalionu "Czata 49", prezes Związku Powstańców Warszawskich. Przez radiostację zostaną odtworzone oryginalne fragmenty nasłuchów radiostacji nagrane w czasie Powstania. Komunikaty nadawane przez radiostację będzie również czytał Ksawery Jasiński spiker Polskiego Radia.
Transmisja będzie trwała ok. 40 min.

Lipiec 2006 r.

Internetowa aukcja okolicznościowych koszulek

Grupa kibiców Legii "Old Fashion Man Club" (OFMC), z którą niedawno podjęliśmy współpracę, rozpoczęła internetową aukcję okolicznościowych koszulek, z których dochód przeznaczony będzie na znicze i wieńce składane z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.
W zeszłym roku w akcji odwiedzania kwater na cmentarzach i tablic pamiątkowych koordynowanej przez Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa wzięło udział ponad 150 kibiców.
Zainteresowanych aukcją koszulek kierujemy pod link aukcja.koszulki

Czerwiec, 2006 r.





Jest mikrofon do repliki radiostacji "Błyskawica"?

Od ponad roku był poszukiwany mikrofon do repliki powstańczej radiostacji "Błyskawica", znajdującej się na ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego. Apel nadany na antenie Polskiego Radia oraz informacje o poszukiwaniach umieszczone na stronach internetowych nie przyniosły spodziewanego rezultatu. Mikrofony Dralowit Reporter były produkowane seryjnie w austriackiej firmie mieszczącej się w Wiedniu i mimo upływu lat, wiemy z naszego rozeznania, że pojedyncze egzemplarze znajdują się w zbiorach kolekcjonerskich. Poszukiwania objęły teren nie tylko Polski, ale również za pośrednictwem krótkofalowców przeniosły się do Austrii i Niemiec. Jednak - nie zgłosił się nikt, kto by chciał przekazać mikrofon do Muzeum.
A tu niespodziewanie przychodzi radosna wiadomość!
- Znalazł się mikrofon.
Staraniem warszawskich muzealników odpowiedni mikrofon, który znajdował się w zbiorach Muzeum Techniki w Warszawie został wypożyczony na okres dwóch lat i obecnie jest już przy replice radiostacji "Błyskawica".
Czy to nie jest właściwe miejsce dla mikrofonu?
Oto zdjęcie fotograficzne mikrofonu.


Zygmunt Seliga


Czerwiec, 2006 r.



Old Fashion Man Club
W miesiącu czerwcu SPPW 1944 nawiązało współpracę z grupą kibiców Legii "Old Fashion Man Club" (OFMC). Grupa powstała w 2004. Początkowo skupiała ona osoby aktywne na trybunach Stadionu Wojska Polskiego w latach '80-tych i '90-tych o poglądach niepodległościowych i antykomunistycznych.
Z czasem, w szeregach OFMC pojawiło się wielu młodych kibiców, którym bliskie są wartości popularyzowane przez grupę. Od 2004 bierze ona czynny udział w obchodach rocznic Powstania Warszawskiego, Dnia Niepodległości i innych, ściśle współpracując ze Stowarzyszeniem Kibiców Legii Warszawa "Sekcja Sympatyków". Celem OFMC jest propagowanie postaw patriotycznych wśród kibiców Legii.
Grupa liczy 23 osoby. W jej działaniach bierze też udział kilkanaścioro kibiców Legii, będących "przyjacółmi grupy". Członkowie grupy mają od 21 do 45 lat, ponad połowa jest po 30.
Grupa prowadzi działania związane z podtrzymaniem pamięci o Powstaniu, np. porządkowanie kwater powstańczych na cmentarzach, zapalaniem zniczy w miejscach pamięć, spotkania z kombatantami. Aktualnie w ramach współpracy z SPPW 1944 OFMC przygotowuje dokumentację zdjęciową i opisową dotyczącą tablic poświęconych Powstaniu znajdujących się we wnętrzach warszawskich kościołów. Pozwoli to na stworzenie w przyszłości odpowiedniej inernaktywnej Mapy Pamięci bis.




Maj, 2006 r.



Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław
W miesiącu maju 2006 nawiązaliśmy współpracę z Grupą Historyczną "Zgrupowanie Radosław". Będziemy na naszej stronie prezentowali dokonania grupy, będziemy również podejmowali wspólne przedsięwzięcia.
Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" istnieje od sierpnia 2004 roku. GH "Zgrupowanie Radosław" to propozycja skierowana do osób, którym historia, tradycja i pamięć największego i najbardziej tragicznego zrywu powstańczego jest szczególnie bliska.
Celem grupy jest działalność historyczna i edukacyjna oraz rekonstrukcje historyczne epizodów z walk powstańczych. Grupa w ciągu całego roku organizuje wraz z kombatantami prelekcje i pokazy dla szkół oraz środowisk harcerskich.
Począwszy od 2004 r. Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" wzięła udział w szeregu imprezach jak:
- widowisko historyczne "Pałacyk Michla, Żytnia, Wola" w 2004 r.,
- inscenizacje walk powstańczych podczas pikników historycznych organizowanych przez stowarzyszenie Campus w czerwcu 2005 i 2006 r,
- obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1944,
i inne uroczystości i imprezy historyczne.

    


Grupa liczy kilkadziesiąt osób, mężczyzn i kobiet w wieku 18-40 lat.
Zainteresowanych działalnością grupy odsyłamy na stronę GH "Zgrupowanie Radosław"




Maj 2006 r.



"Epizody Powstania Warszawskiego" - druga edycja konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim
Ruszyła druga edycja konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Konkurs adresowany jest do grafików, rysowników, scenarzystów - zarówno tych znanych, jak i początkujących. Organizatorzy konkursu to Muzeum Powstania Warszawskiego i wydawnictwo Print Partner. Najlepsze prace zostaną opublikowane w formie antologii komiksowej - "Epizody Powstania Warszawskiego". Termin składania prac upływa 7 lipca 2006 roku. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego 25 lipca 2006 roku. Szczegółowe informacje w tym regulamin konkursu oraz wybór materiałów pomocniczych znajdują się na stronie www.pw44.pl. źródło: www.1944.pl



20 Maja 2006 r.



Radiostacja "Błyskawica"
20 maja 2006 (sobota) o godz. 11.00 , w siedzibie Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 przy ul. Długiej 22, odbyło się spotkanie poświęcone tematyce radiostacji powstańczych. Wstęp wygłosił pan dr Adam Nogaj, historyk. Następnie współtwórca repliki radiostacji "Błyskawica" pan Zygmunt Seliga opowiedział o jej zbudowaniu. Na zakończenie został odtworzony autentyczny komunikat rozpoznawczy tzw. "Warszawianka" nadawany przez akowską radiostację na początku audycji.



13 Maja 2006 r. WALNE ZGROMADZENIE SPPW 1944
13 maja 2006 (sobota) o godz. 11.00 , w sali im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się Walne Zgromadzenie członków Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944. W trakcie Zgromadzenia podjęto m.in., uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu Stowarzyszenia z działalności w roku 2005 oraz uchwały w sprawie kierunków działalności i budżetu na rok 2006. Za jedno z ważniejszych narzędzi popularyzowania idei pamięci Powstania Warszawskiego przez SPPW 1944 została uznana, w trakcie obrad, strona internetowa Stowarzyszenia. W maju 2006 r. ilość wejść internautów na stronę Stowarzyszenia przekroczyła 100.000. W wyniku współpracy z rozrastającą się wciąż grupą tłumaczy-wolontariuszy duża część materiałów zgromadzonych na stronie jest już dostępna w językach: angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim. Do innych ciekawych form szerzenia wiedzy o Powstaniu należą organizowane cyklicznie przez SPPW 1944 spotkania z Powstańcami, adresowane specjalnie do młodzieży. Spotkanie realizowane są w siedzibie Stowarzyszenia przy ul Długiej 22 jak też na terenie szkół (głównie warszawskich). Władze SPPW 1944 pragną złożyć serdeczne podziękowania grupie wolontariuszy, w tym w szczególności tłumaczy, dzięki których bezinteresownemu zapałowi Stowarzyszenie pomimo skromnych środków finansowych może realizować wiele ciekawych inicjatyw.


1 Sierpnia 2005 r.



Internauci pamiętali o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 2005 r., w dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, serwis internetowy Muzeum Powstania Warszawskiego odnotował 1 077 732 wejść internautów.



1 Sierpnia 2005 r.



Wystawa - "Ze wspomnień i szkicownika"
1 sierpnia 2005 r. Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto wystawę "Ze wspomnień i szkicownika". Wystawa obejmuje prace dwóch Powstańców walczących w tym samym pułku "Baszta": Tadeusza Kubalskiego ps. Zbroja i Lubomira Tomaszewskiego ps. Lubomir. Prace obu twórców tak odmienne wizualnie i warsztatowo łączy ten sam cel - pragnienie przekazania wspomnień i emocji związanych z dramatycznymi a jednocześnie wyjątkowymi i chlubnymi chwilami ich życia - wspomnieniami z Powstania Warszawskiego.



1 Sierpnia 2005 r.
Warszawa



Wystawa - "Miła moja, kochana. Taki to mroczny czas."
Wola Park i Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają do obejrzenia wystawy zatytułowanej "Miła moja, kochana. Taki to mroczny czas." poświęconej kobietom w Powstaniu Warszawskim. Ekspozycja będzie prezentowana w Parku Ulricha przy centrum handlowym Wola Park, w terminie od 1 sierpnia 2005 r. do 2 października 2005 r.
www.1944.pl


Lipiec / Sierpień 2005 r
Warszawa



Zbiórka pieniędzy na renowację powstańczych grobów
Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi akcję zbiórki pieniędzy na renowację grobów powstańczych. Wolontariusze będą zbierać pieniądze w dniach 29.07 - 1.08 br. Osoby pragnące finansowo wesprzeć prace nad renowacją powstańczych mogił mogą dokonywać również wpłat na konto Muzeum Powstania Warszawskiego: Bank Pekao SA XIII O. w Warszawie 59 1240 2034 1111 0010 0305 0115
www.1944.pl


31 lipca, 2005 r.



XXXIX Rajd po Kamiennej Drodze
W niedzielę 31 lipca w Pęcicach odbędzie się XXXIX Rajd po Kamiennej Drodze. Uroczystości rozpoczną się o 10.00 koncertem. O 11.00 odbędzie się masza święta, a o 12.30 apel poległych przy pomniku w Pęcicach.



30 lipca, 2005 r.


Odsłonięcie pomnika batlionu "Bończa".
W dniu 30 lipca 2005r. o godzinie 17:00 na przyczółku Mostu Śląsko-Dąbrowskiego /d.Kierbedzia/ (strona warszawska), odbędzie się odsłonięcie tablicy poświęconej żołnierzom Batalionu "Bończa", który w okresie okupacji niemieckiej stanowił Staromiejski Garnizon Armii Krajowej. Podczas powstania Warszawskiego rozpoczęto walkę w dniu 1 sierpnia 1944r. atakiem na przyczółek mostu Kierbedzia i domu Schichta, gdzie poległo 45 bezimiennych żołnierzy 103 komp. AK Bat. "Bończa" Zgr. "Róg" wraz z ich dowódcą p.por. "Wilkiem" Janem Sędkowskim



29 lipca 2005 r.
Warszawa



Norman Davies honorowym członkiem Związku Powstańców Warszawskich
29 lipca 2005 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczystość nadania Prof. Normanowi Daviesowi honorowego członkostwa Związku Powstańców Warszawskich i przyznania mu nagrody Jedynki Polskiego Radia - "Trudny temat do zgryzienia". W uroczystości wzięli udział m.in.: Prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski oraz Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zarządu Okręgu Warszawa Jerzy Wilgat. "Nigdy nie byłem żołnierzem, ale wiem, że gdybym był w Warszawie podczas wojny, na pewno walczyłbym w Szarych Szeregach. Dlatego to wyróżnienie jest dla mnie takie cenne" - powiedział Norman Davies.
www.1944.pl


28 lipca 2005 r.
Warszawa



Wystawa - "Kolor wolności. Warszawa 1944"
28 lipca 2005 r., otwarta została w Parku Wolności, przy Muzeum Powstania Warszawskiego wystawa fotografii. Składają się na nią 33 archiwalne zdjęcia z Powstania Warszawskiego pokolorowane przy zastosowaniu techniki komputerowej. Wprowadzenie koloru do zdjęć archiwalnych ma przybliżyć zwiedzającym atmosferę, realia Warszawy tamtych dni. Ekspozycja obejmuje zdjęcia autorstwa Eugeniusza Lokajskiego, Joachima Joachimczyka i Andrzeja Bargiełowskiego.
www.1944.pl


18 maja, 2005 r.



Grand Prix dla Muzeum Powstania Warszawskiego
Otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego uznane zostało za największe wydarzenie polskiego muzealnictwa w roku 2004. Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało Grand Prix w konkursie "Sybilla". Konkurs ten ogłaszany jest od 1980 r. Organizatorem jest Ministerstwo Kultury. "Sybilla" to największe polskie wyróżnienie w dziedzinie muzealnictwa. Muzeum Powstania Warszawskiego określone zostało jako jedna z najbardziej interesujących i nowoczesnych placówek muzealnych na świecie. Przy pomocy współczesnych multimedialnych technik przekazu i niekonwencjonalnych form ekspozycji udało się stworzyć miejsce o niepowtarzalnym klimacie świetnie oddające atmosferą 63 dni walki o wolność stolicy.
www.1944.pl


12 maja, 2005 r.



Bilety do Muzeum Powstania Warszawskiego
Od czwartku - 12 maja 2005 r. wstęp do Muzeum Powstania Warszawskiego będzie możliwy jedynie za okazaniem biletu. Bilety dla Muzeum - kartoniki ze zdjęciami i biografiami Powstańców wydrukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Opłaty za bilety w wysokości raczej symbolicznej z pewnością nie utrudnią zainteresowanym osobom dostępu do ekspozycji. Cena normalnego biletu wynosi 4 zł, ulgowego 2 zł, a biletu grupowego 1 zł. Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie nie płacą nic. We wszystkie niedziele wstęp do muzeum pozostaje wolny. Serdecznie polecamy odwiedzenie tego naprawdę wyjątkowego miejsca.
miasta.gazeta.pl/warszawa/


10 maja, 2005 r.


Stanisław Sieradzki ps. "Świst" z batalionu "Zośka" przy swoim portrecie z czasów młodości (fot. PAP)


Wystawa - "Alejami z paradą mieli iść ..."
10 maja 2005 r. otwarto w Warszawie wystawę plenerową "Alejami z paradą mieli iść ..." poświęconą Powstańcom Warszawskim i działaczom Polskiego Państwa Podziemnego represjonowanym przez władze komunistyczne w latach 1944-1956. Wzdłuż Alej Ujazdowskich przy ogrodzeniu Parku Ujazdowskiego, w symbolicznym miejscu powojennych parad wojskowych, w bliskim sąsiedztwie gmachu dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, w którego kazamatach torturowano Powstańców, na specjalnie ustawionych rusztowaniach zawieszono fotografie 88 bohaterów tamtych dni. Bohaterów, którzy po wojnie przeżyli prześladowania, których zamiast parady z okazji zwycięstwa czekały szykany, więzienie, tortury... śmierć.
Tytuł wystawy jest echem wiersza Józefa Szczepańskiego "Ziutka", żołnierza batalionu "Parasol" napisanego podczas Powstania Warszawskiego. Utwór zaczyna się słowami: "Alejami z paradą/ będziem szli defiladą/ W wolną Polskę, co wstała z naszej krwi".
Organizatorem wystawy jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawę można będzie oglądać do 9 lipca 2005 r.
miasta.gazeta.pl/warszawa/


2 kwietnia, 2005 r.



Zmarł Papież Jan Paweł II
2 kwietnia 2005 r. zmarł Papież Jan Paweł II, Wielki Polak, Wielki Obywatel Świata. Odszedł człowiek, któremu jak nikomu innemu we współczesnym świecie bliskie były idee walki o dobro, godność i wolność każdego człowieka.

"Każde ludzkie cierpienie, każdy ból, każda słabość kryje w sobie obietnicę wyzwolenia, obietnicę radości: "teraz raduję się w cierpieniach za was" - pisze św. Paweł (Kol 1, 24).
Odnosi się to do każdego cierpienia wywołanego przez zło. Odnosi się także do ogromnego zła społecznego i politycznego, jakie wstrząsa współczesnym światem i rozdziera go: zła wojen, zniewolenia jednostek i narodów, niesprawiedliwości społecznej, deptania godności ludzkiej, dyskryminacji rasowej i religijnej, zła przemocy, terroryzmu, tortur i zbrojeń - całe to cierpienie jest w świecie również po to, żeby wyzwolić w nas miłość, ów hojny i bezinteresowny dar z własnego "ja" na rzecz tych, których dotyka cierpienie."


Jan Paweł II "Pamięć i tożsamość"




luty, 2005 r.


Fot. Waldemar Kompala /AG


Kaplica Muzeum Powstania Warszawskiego
Przy Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto Kaplicę pod wezwaniem bł. Ks. Józefa Stanka "Rudego", kapelana powstańczego Zgrupowania "Kryska", bestialsko zamordowanego przez Niemców.
20 lutego b.r. w Kaplicy odbyła się pierwsza Msza Św. celebrowana przez Kardynała Józefa Glempa.
Ascetyczne wnętrze kaplicy pozbawione praktycznie dekoracji sprzyja skupieniu i refleksji. Na ścianach równo ułożone płyty z szarego kamienia, na podłodze drewniana kostka. Rzędy prostych krzeseł. Przez wycięty w suficie nieregularny świetlik wpada dzienne światło. Rozjaśnia stół ołtarzowy i wiszący za nim duży krzyż. Jedyny obraz to ikona z wizerunkiem patrona kaplicy - bł. Ks. Józefa Stanka autorstwa artysty - Mateusza Środonia.
www.1944.pl


luty, 2005 r.



Związek Powstańców Warszawskich
15 lutego 2005 r. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie miało miejsce Walne Zebranie Delegatów Związku Powstańców Warszawskich. Przy okazji tej obchodzono uroczyście 15-lecie działalności ZPW. Odbyły się również wybory nowych władz Związku. Prezesem Związku Powstańców Warszawskich wybrany został ponownie - płk. Zbigniew Ścibor - Rylski.





luty, 2005 r.


Fot. Katarzyna Kusińska


Przedszkolaki i uczniowie szkół w Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego to jedyne jak dotąd muzeum w Polsce, które posiada specjalnie wydzieloną dla dzieci część ekspozycji - Salę Małego Powstańca. W Sali Małego Powstańca prowadzone są zajęcia dla grup dzieci od przedszkolaków do VI klasy szkoły podstawowej.
Pierwsze zajęcia dla przedszkolaków odbyły się 9 lutego br. W pierwszej lekcji historii dla najmłodszych brali udział sześciolatkowie z jednego z warszawskich przedszkoli. Zajęcia te miały przede wszystkim przybliżyć najmłodszym symbole powstańcze, między innym znak Polski Walczącej. Dzieci poszukiwały również na terenie muzeum umieszczonych tam symboli powstańczych i narodowych. Uczyły się rysować polską flagę i poznawały symbolikę godła.
Generalną ideą tego typu zajęć, organizowanych cyklicznie - co tydzień, przez Muzeum Powstania Warszawskiego jest przedstawienie historii w sposób interesujący i przystępny dla najmłodszego odbiorcy. Opiekunowie starają się wytłumaczyć najmłodszym dlaczego wybuchło Powstanie Warszawskie i czym było dla Polaków.
W najbliższych miesiącach Muzeum rozpocznie także prowadzenie stałych (co dwa tygodnie) zajęć plastycznych, muzycznych i teatralnych dla dzieci. Planuje się również rozpoczęcie w soboty i niedziele cyklu "Popołudnie z książką", w ramach którego warszawscy aktorzy będą czytać najmłodszym gościom opublikowane przed drugą wojną światową lub podczas okupacji polskie bajki i powieści dla dzieci.
Sekcja Dydaktyczna Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi także lekcje muzealne dla grup gimnazjalnych i licealnych. Zajęcia te można zamawiać w Dziale Obsługi Ekspozycji, wybierając jeden z proponowanych przez Muzeum tematów lub proponując (z odpowiednim wyprzedzeniem) własny, który prowadzący zajęcia opracują na życzenie zamawiającego.

Zainteresowanych zajęciami dydaktycznymi, organizowanymi przez Muzeum Powstania Warszawskiego mieszczące się w Warszawie przy ul. Przyokopowej 28, prosimy o kierowanie zgłoszeń do Muzeum:
tel.: (22) 626 95 06; faks: (22) 621 05 94.
www.1944.pl


26 Stycznia 2005 r.



Pogrzeb Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Pogrzeb Jana Nowaka-Jeziorańskiego odbędzie się w środę 26 stycznia 2005 r. W katedrze św. Jana na Starym Mieście o godzinie 10 zostanie odprawiona msza żałobna. Homilię wygłosi arcybiskup Józef Życiński. Około godziny 12 nastąpi złożenie ciała w rodzinnym grobie na starych Powązkach. Z okolic pl. Zamkowego będą odjeżdżać specjalne autobusy, którymi warszawiacy dotrą na Powązki.
www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek2_050122
wiadomosci.wp.pl/kat,1342,wid,6539413,wiadomosc.html


22 Stycznia 2005 r.



Pamięci Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Największej sali Muzeum Powstania Warszawskiego nadano nazwę: Audytorium imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W ten sposób uczczono pamięć legendarnego "Kuriera z Warszawy".

20 Stycznia 2005 r.


Podczas audycji Radia Wolna Europa


Zmarł Jan Nowak-Jeziorański (1913-2005)
W czwartek - 20 stycznia 2005 r. - wieczorem w jednym z warszawskich szpitali zmarł Jan Nowak-Jeziorański - pisarz, polityk, wojenny emisariusz rządu londyńskiego, wieloletni dyrektor rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa, miał 91 lat. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., następnie działał w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Został włączony do Akcji "N" prowadzącej dywersję na terenach polskich przyłączonych do Rzeszy i na obszarze samych Niemiec.
Od początku 1943r. jako kurier AK do rządu polskiego w Londynie, przewoził korespondencję specjalnego znaczenia i poufne raporty. Był ostatnim wysłannikiem z Londynu, który dotarł do stolicy przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Walczył w Powstaniu Warszawskim, podczas którego wziął ślub z Jadwigą z Wolskich, łączniczką "Gretą", zmarłą w 1999 r. Za zasługi wojenne został odznaczony orderem Virtuti Militari (1944 r.).
Po wojnie został redaktorem polskiej sekcji BBC w Londynie, a następnie przez 25 lat kierował sekcją polską Radia Wolna Europa w Monachium. Potem wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Był konsultantem Państwowej Rady Bezpieczeństwa USA za prezydentury Cartera i Reagana. Zaangażował się w działalność w Kongresie Polonii Amerykańskiej. Od 1989 r. coraz częściej przebywał w Polsce. W lipcu 2002 r., po 58 latach, powrócił do Polski na stałe. Był doktorem honoris causa największych polskich uczelni i laureatem wielu nagród. Opublikował trzy książki wspomnieniowe: "Kurier z Warszawy", "Wojna w eterze" i "Polska z oddali". W 1995 r. ukazał się wybór jego najciekawszych artykułów z prasy polskiej z lat 1993-95 pt. "Rozmowy o Polsce", zaś w 1999 r. zbiór tekstów "Polska wczoraj, dziś, jutro".
wiadomosci.wp.pl
info.onet.pl


Styczeń, 2005 r.



Otwarcie sklepiku w Muzeum Powstania Warszawskiego.
W Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto specjalny sklepik, w którym można kupić pamiątki związane z tematyką Powstania, takie jak - widokówki, oznaczone logo Muzeum: długopisy, koszulki, bluzy, kubki itp. Sklepik oferuje też blisko 100 tytułów różnych wydawnictw w cenach niższych niż w księgarniach. Przewidziano też specjalną ofertę dla dzieci, na którą składają się między innymi: repliki przedwojennych misiów i lalek, reprinty książeczek. Sklepik mieści się na parterze Muzeum.
www.1944.pl/index.php?id=54&backPID=13&tt_news=241


Styczeń, 2005 r.



Nowa nazwa przystanków .
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zmienił nazwę przystanków komunikacji miejskiej znajdujących się w pobliżu Muzeum Powstania Warszawskiego. Do niedawna nazywały się one "GRZYBOWSKA" - obecnie - "MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO". Zmiana ta znacznie ułatwia dotarcie zwiedzających do Muzeum Powstania Warszawskiego.
www.ztm.waw.pl/przystanek.php











Inne ciekawe inicjatywy związane z Powstaniem Warszawskim 1944 r.

Styczeń 2005 r.,
Warszawa



Mówione Archiwum Powstania,
Muzeum Powstania Warszawskiego, w ramach powołanego - Archiwum Historii Mówionej, realizuje niezwykle ciekawą inicjatywę - stworzenia Mówionego Archiwum Powstania Warszawskiego 1944. W ramach tego projektu, w ciągu dwóch lat - od listopada 2004 r. do października 2006 r. planowane jest zarejestrowanie i zgromadzenie wizualno-dźwiękowych relacji około tysiąca zweryfikowanych uczestników Powstania Warszawskiego. Odpowiadać będą oni na pytania młodych ludzi, wolontariuszy pracujących w Muzeum.
Generalnym założeniem Mówionego Archiwum Powstania jest dotarcie z mikrofonem i kamerą do wszystkich kombatantów - żołnierzy, uczestników Powstania Warszawskiego żyjących dziś w kraju i za granicą oraz utrwalenie ich relacji, wspomnień z tamtych dni.
Archiwum to ma zapewnić obecnym i przyszłym pokoleniom unikalny materiał badawczy. Nagrania zgromadzone w Archiwum mają stać się pomocą w nauczaniu, w ramach programów edukacyjnych szkół wszystkich szczebli, a także poprzez propagowanie w mediach.
www.1944.pl/index.php?id=54&backPID=13&tt_news=246

01 sierpnia 2005 r.,
Warszawa



Zabytkowym tramwajem do Muzeum Powstania Warszawskiego,
Warszawiacy będą mogli dojechać pod bramę Muzeum Powstania Warszawskiego zabytkowym tramwajem. Tramwaj podobnie jak słupy trakcyjne ma być stylizowany na przedwojenny - zapowiada Krzysztof Karos, prezes Tramwajów Warszawskich. Do 1 sierpnia 2005 r. ma powstać nowy odcinek torów na ul. Przyokopowej i Grzybowskiej. Przy muzeum przewiduje się przystanek. Planowane zakończenie budowy linii ma nastąpić przed 1 sierpnia 2005 r., czyli przed kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Projektowaną trasę linii zabytkowego tramwaju można znaleźć na stronie:
miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34885,2297742.html



opracowała Joanna Janaszek-Seydlitz



Copyright © 2004-2015 SPPW 1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.